Hiperrealistyczne obrazy Ireny Kiełtyki na olkuskim rynku

Rok temu na łamach naszej gazety pisaliśmy o wystawie obrazów niezwykłej olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki, specjalizującej się w malarstwie hiperrealistycznym. Miło nam zatem poinformować, że 18 i 19 sierpnia (sobota, niedziela) w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace naszej wybitnej malarki.

baner ik 1 - Hiperrealistyczne obrazy Ireny Kiełtyki na olkuskim rynku

Pani Irena urodziła się w Olkuszu i już od najmłodszych lat czuła w sobie chęć zostania artystką. Za jej ambicjami szły w parze również duże umiejętności, o czym świadczyć może choćby bogata kariera ukończonych studiów. Pani Irena na koncie ma ASP w Krakowie, ASP w Warszawie (z wyróżnieniem), studia malarskie w Hang Zhou w Chinach oraz studia na Art Student League w Nowym Jorku. Największe miasto Stanów Zjednoczonych przez 25 lat było także miejscem jej zamieszkania, gdzie doskonaliła swoje umiejętności w zakresie malarstwa realistycznego. Historia zatoczyła pewne koło i Pani Irena wróciła do Olkusza.

drugie - Hiperrealistyczne obrazy Ireny Kiełtyki na olkuskim rynku

Niezwykłe umiejętności olkuskiej malarki potwierdzają również liczne nagrody. Uhonorowana została m.in. Fantasy Fountain Grant to study in France, Honorary Mention Mc Dowel Competition czy The Robins Foundation Travel – Study Grant Winners Exhibition. Pani Irena słynie także ze swojej hojności: pewnego dnia zorganizowała specjalną akcję, kiedy to stanęła przed Bazyliką kolegiacką im. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i malowała olkuski kościół z kilku stron. Następnie miejsce miała licytacja owych obrazów, z których 70% dochodu zostało przekazanych przez artystkę na prace konserwatorskie organów, znajdujących się w owym kościele. W zakrystii bazyliki św. Andrzeja znajdują się jej prace, przedstawiające olkuską bazylikę. Pani Irena jest również autorką ilustracji do niektórych książek z bajkami dla dzieci, a aktualnie pracuje nad wydaniem swojej książki o… gęsiach w Central Parku.

Bardzo lubię muzykę klasyczną, ponieważ dobrze wpływa na moją pracę artystyczną. Malarze realistyczni przeważnie mają zamiłowanie do klasycznych utworów. Jako Olkuszanka mam duże uznanie dla naszego największego zabytku muzyki sakralnej, jakim są organy w olkuskiej bazylice, dlatego chciałam połączyć swoje zamiłowanie do rodzinnego miasta i jego dziedzictwa ze swoją działalnością, stąd moja inicjatywa – mówi Irena Kiełtyka.

Już bowiem w przyszły weekend zainteresowani twórczością Ireny Kiełtyki będą mieli okazję do zobaczenia malarskich interpretacji wizerunku Bazyliki kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, co stanowi interesujący przekaz dla miłośników sztuki i najcenniejszego zabytku architektonicznego w Olkuszu. Będzie można na żywo podpatrzeć, jak Pani Irena przy pomocy farb i pędzla przenosi na płótno znane nam wszystkim widoki. Będzie również możliwość kupna jej prac, a połowa dochodu ze sprzedaży i tym razem zostanie przekazana przez artystkę na renowację olkuskich organów Hansa Hummla.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *