Handel ludźmi - nie stań się ofiarą

2023-11-24 /276
Handel ludźmi - nie stań się ofiarą
źródło: fot. Małopolska Policja

Wydarzenie zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu w Zespole Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej miało miejsce 22 listopada. Głównym celem było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele Policji, Karpackiej Straży Granicznej oraz Fundacji La Strada.

Otwarcia uroczystości dokonali dyrektor szkoły, Marida Zoń, i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Piotr Polak. Wśród gości obecni byli Joanna Garniel z Fundacji La Strada, porucznik Aneta Fedko-Pacholarz ze Straży Granicznej, Wioletta Hudzińska z PUP w Olkuszu, Beata Jackowska, pracownicy PUP, komisarz Katarzyna Matras z Policji oraz sierżant Monika Kocjan.

Spotkanie skupiło się na edukowaniu uczniów o mechanizmach handlu ludźmi, formach tego procederu i konsekwencjach dla ofiar. Prelegenci poruszyli tematy związane z warunkami pracy i życia za granicą, wskazując na potencjalne zagrożenia i dając porady dotyczące bezpiecznego planowania wyjazdów zagranicznych. Podkreślono także rolę Straży Granicznej i Policji w walce z handlem ludźmi.

Nacisk położono na fakt, że ofiarami handlu ludźmi może stać się każdy, niezależnie od wieku i statusu społecznego. Dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa i świadomość społeczna w tym obszarze. Policja, jako część swoich priorytetów, koncentruje się na profilaktyce i edukacji w zakresie handlu ludźmi.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec