Gmina Klucze obniża podatek od środków transportowych

Średnio o około 100 zł zostały obniżone w Gminie Klucze stawki podatku na 2019 rok od środków transportowych: samochodów ciężarowych, ciągników, przyczep i naczep.

Bez zmian pozostały natomiast stawki podatku od autobusów, które obowiązują na tym samym poziomie co w 2018 roku. Warto jednak nadmienić, że ich stawka została obniżona w stosunku do roku 2017. W tym roku Rada Gminy Gminy nie podejmowała uchwały o wysokości stawek podatku od nieruchomości i już trzeci rok z rzędu będą obowiązywać niezmienione stawki uchwalone przez radę w 2016 roku. Całość uchwały określającej roczną wysokość stawek podatku od środków transportowych można zobaczyć TUTAJ.

Przy okazji tych zmian chciałbym gorąco zachęcić naszych czytelników do lektury mojego felietonu na temat perspektyw Gminy Olkusz na najbliższe lata, w którym m.in. odniosłem się do kwestii podatków lokalnych w Olkuszu: „… (podatki lokalne – przyp. red.) są w Olkuszu bardzo wysokie, wyższe niż w sąsiednich, konkurencyjnych gminach, a nierzadko wynoszą nawet 90% maksymalnych dopuszczalnych stawek. Taki stan rzeczy jest odpowiedzialny za powszechne stwierdzenie, że „w Olkuszu nic się nie dzieje i nie ma gdzie spędzać czasu”. Lokalni przedsiębiorcy narzekają, że już na poziomie ogólnokrajowym jest im bardzo ciężko z wszystkimi podatkami i skomplikowanymi przepisami, natomiast Olkusz „dobija” tych, którym jakoś się to jeszcze udaje. Obniżka stawek lokalnych danin zaowocowałaby nie tylko otwarciem lokalnych przedsiębiorstw, ale także przeniesieniem się tych pobliskich do nas. Dla przykładu, obniżka podatku od środków transportu mogłaby nakłonić firmy przewozowe z naszego regionu do przeniesienia się do Olkusza. Wtedy rozliczałyby one swoje podatki u nas, wspomagając budżet miasta. Olkusz zaś „odżyłby”, zyskując wiele wartych odwiedzania miejsc”.

zdjęcie przykładowe: pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *