Europoseł Stanisław Żółtek poparł program kandydata na Burmistrza Olkusza Miłosza Pałki

W dzisiejsze południe na olkuskim rynku odbyła się konferencja prasowa kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Miłosza Pałki. Dotyczyła ona wizji kandydata Ruchu Kukiz’ 15 na lokalną gospodarkę. Na spotkaniu obecny był także członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego, były Wiceprezydent Krakowa, Europoseł Stanisław Żółtek.

IMG 20181017 194029 - Europoseł Stanisław Żółtek poparł program kandydata na Burmistrza Olkusza Miłosza Pałki

„Olkusz rajem podatkowym – sprowadźmy do Olkusza tysiące firm!” brzmiał tytuł zwołanej na dziś konferencji prasowej. Miłosz Pałka planuje bowiem ze Srebrnego Miasta stworzyć raj podatkowy, w którym inwestorzy chętnie ulokują swoje firmy, jednocześnie tworząc miejsca pracy dla mieszkańców Gminy Olkusz. Kandydat na gospodarza Olkusza w trakcie swojej kadencji zamierza więc zlikwidować opłatę targową, zredukować opłatę transportową oraz obniżyć wysoki podatek od nieruchomości.

Opłata targowa jest jednym z najmniej efektywnych podatków w Polsce. Koszty poboru wynoszą bowiem aż 1/3 zysków. Dodatkowo jest ona pobierana na prywatnym terenie od niewielkich przedsiębiorców, co często zabija mały biznes. Wierzę, że obniżka podatku od środków transportu, który skierowany jest głównie do logistyków i spedytorów sprawi, że spojrzą oni na Olkusz bardziej przychylnym okiem. Wysoki podatek od nieruchomości, w których znajdują się lokale handlowe powoduje za to, że czynsze dla najemców tych lokali są bardzo wysokie, co zniechęca potencjalnych przedsiębiorców do otwierania działalności w Olkuszu. Koszty zawsze ostatecznie przerzucane są na konsumentów, czyli na nas wszystkich, przez co musimy płacić drożej za daną usługę – przekonywał kandydat Ruchu Obywatelskiego Kukiz’ 15 na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Ponadto Miłosz Pałka mówił o potrzebie wykorzystania strategicznego położenia Olkusza. Na wiele terenów inwestycyjnych chce on ściągnąć firmy i zachęcić przedsiębiorców, aby to właśnie u nas zainwestowali swoje pieniądze. Kandydat na fotel włodarza Srebrnego Miasta pytał, skoro udało się w Niepołomicach oraz w niedalekim Wolbromiu, dlaczego nie miało by się udać w Olkuszu? Dodatkowo mówił on o potrzebie utworzenia przyjaznego i innowacyjnego urzędu z elektroniczną skrzynką podawczą, informacją o załatwieniu sprawy oraz obiegu dokumentów, w którym przedsiębiorcy znajdą fachową pomoc, a nie długie kolejki i problemy. Swoje poparcie dla kandydatury Miłosza Pałki wyraził także Europoseł Stanisław Żółtek.

W latach dziewięćdziesiątych zarządzałem Krakowem. Trwało to co prawda dwa lata, ale przez ten czas nabrałem doświadczenia co do oceny ludzi oraz do tego, jakie skutki niosą za sobą podejmowane przez nich decyzje. Program prezentowany przez kandydatów Kukiz’15 jest skuteczny, bowiem przyciąga inwestorów. Tak stanowią fakty – mówił członek Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego oraz były Wiceprezydent Krakowa.

W dzisiejszej konferencji udział wzięło także dwóch kandydatów Kukiz’ 15 do Rady Miejskiej w Olkuszu: „jedynka” w okręgu nr 2 (Osiedla Młodych i Pakuska) Jarosław Szatan oraz „dwójka” w okręgu nr 1 (Śródmieście) Michał Pasternak.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *