Europejskie Dni Dziedzictwa – dla Niepodległej w Olkuszu

15 i 16 września Olkusz po raz kolejny dołączy do obchodzonych w całej Polsce Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku hasłem przewodnim jest „Niepodległa dla wszystkich”.

Ten rok jest wyjątkowy dla wszystkich Polaków i jako miasto z dużym wkładem w dzieło odzyskania niepodległości również chcemy przyłączyć do narodowego świętowania. Europejskie Dni Dziedzictwa są jednym z wielu przedsięwzięć, których zadaniem jest nie tylko przybliżyć historię sprzed stu lat, ale również integrować naszych mieszkańców. Patriotyzm to nie tylko jako oddanie sprawom ojczyzny i szacunek do jej historii oraz tradycji, ale również pielęgnowanie więzi społecznych i poczucia wspólnoty. Dlatego też serdecznie zapraszam mieszkańców Gminy Olkusz do włączenia się w przygotowane dla nich wydarzenia – zachęca Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

W sobotę i niedzielę 15 oraz 16 września odbędą się między innymi spacer historyczny, bieg uliczny III Srebrna Dziesiątka, Memoriał im. Kazimierza Chechelskiego, otwarcie wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości” oraz „Olkusz i ziemia olkuska podczas I wojny światowej w pamiętnikach Jana Jarno cz. III 1918 -20″. Zaplanowana jest również wycieczka autokarowa śladami niepodległości, która jest częścią realizowanego przez Gminę Olkusz projektu „Olkusz – przystanek Niepodległość”, dofinansowanego przez Fundację BGK w ramach programu „Na 100 Niepodległa”. Podczas wycieczki jej uczestnicy poznają historię miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości oraz otrzymają gadżety i materiały związane z projektem. W sobotni wieczór na olkuskim rynku Miejski Ośrodek Kultury zaplanował dla mieszkańców interesującą imprezę, podczas której na scenie wystąpi kabaret K2 oraz zespół Chrząszcze.

edd2018plakat - Europejskie Dni Dziedzictwa – dla Niepodległej w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *