Dzień Strażaka w Gminie Klucze z jubileuszem 90-lecia OSP Rodaki w tle

W sobotę 11 maja w Ryczówku uroczyście obchodzono Dzień Strażaka w Gminie Klucze. Święto to było okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz do poświęcenia i przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Ryczówek. Jubileusz 90-lecia w tym dniu świętowała także OSP Rodaki. Na obchodach gościł także przedstawiciel straży pożarnej z partnerskiej gminy w Niemczech Druh Uve Ludwig.

DSC06895 - Dzień Strażaka w Gminie Klucze z jubileuszem 90-lecia OSP Rodaki w tle

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji strażaków i ich rodzin, która miała miejsce na placu przed strażnicą OSP w Ryczówku. Nabożeństwo odprawili wspólnie: proboszcz parafii Rodaki ks. Jarosław Kwiecień oraz kapelan strażaków OSP, a zarazem proboszcz sąsiedniej parafii Kwaśniów ks. Marek Plebanek. Po nabożeństwie nastąpił z kolei uroczysty apel poprowadzony przez dowódcę uroczystości druha Patryka Pandla z OSP Ryczówek. W czasie apelu jednostce przekazano samochód ratowniczo-gaśniczy.

DSC06888 - Dzień Strażaka w Gminie Klucze z jubileuszem 90-lecia OSP Rodaki w tle

Jest to fabrycznie nowy pojazd o wartości ok. 750 tys. zł, którego zakup został dofinansowany m.n. ze środków Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz ze środków budżetowych Gminy Klucze. W przekazaniu samochodu jednostce OSP w Ryczówku uczestniczyli: przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Paweł Susło, Zastępca Komendanta PSP w Olkuszu mł. bryg. Michał Polak, przedstawiciel WFOŚiGW (st. bryg. w stanie spoczynku) Piotr Konar oraz Wójt Gminy Klucze Norbert Bień. Poseł na Sejm RP Lidię Gadek reprezentował z kolei jej asystent i zarazem Radny Rady Powiatu w Olkuszu Tomasz Bargieł.

DSC06949 - Dzień Strażaka w Gminie Klucze z jubileuszem 90-lecia OSP Rodaki w tle

W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia wyróżnionym strażakom. Odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej” wyróżnieni zostali Adam Myszor i Marek Dąbrowski, Odznaką „Wzorowy Strażak” Marcin Osuch i Michał Sadkowski, Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa Karolina Janda, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa Piotr Guzik, a Złoty Medal Na Straży przypadł Mieczysławowi Kamionce oraz Maciejowi Maruszczykowi.

DSC06996 - Dzień Strażaka w Gminie Klucze z jubileuszem 90-lecia OSP Rodaki w tle

Na obchodach Gminnego Dnia Strażaka gościł także przedstawiciel straży pożarnej z partnerskiej gminy w Niemczech Druh Uve Ludwig, który z okazji 15-letniej współpracy z jednostkami straży w Gminie Klucze otrzymał od Wójta Gminy Klucze i Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kluczach okolicznościowy upominek.

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *