Dyrektor olkuskiego „Ekonomika”, Radny Wojciech Panek wyśmiał akcję charytatywną

Historia jednej z najpopularniejszych obecnie akcji charytatywnych w Polsce „Gaszyn Challenge” naprawdę łapie za serce. Rodzice małego Wojtusia, chorego na rdzeniowy zanik mięśni, w pewnym momencie stracili już niemal nadzieję na uzbieranie ponad 7 milionów złotych, potrzebnych do uratowania ich dziecka. Pewien strażak z Gaszyna wywołał jednak prawdziwą lawinę pomagania, dzięki której udało się uzbierać nie tylko pieniądze na lek dla Wojtusia, ale obecnie trwa również zbiórka na kolejne chore dzieci. Choć naprawdę ciężko w to uwierzyć, to tak szczytna akcja dla niektórych stała się obiektem drwin i wyszydzania – i to nie ze strony byle kogo bo Dyrektora olkuskiego „Ekonomika”, a zarazem Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Olkuszu Wojciecha Panka.

Popularność wspomnianej akcji charytatywnej zapoczątkował Marcin Topór z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaszynie. To właśnie on jako pierwszy nagrał bowiem film i nominował do dalszego pomagania kolejne osoby. Zasady challenge’u są proste: należy nagrać jak robimy 10 pompek i wpłacamy 5 złotych na zbiórkę lub pompek nie robimy, ale wpłacamy wówczas minimum 10 złotych. Każdy, kto ukończy wyzwanie, musi również nominować przynajmniej 3 kolejne osoby, instytucje lub firmy, które mają 48 godzin na realizację zadania. Mania pomagania szybko opanowała całą Polskę, a do akcji dołączyli nie tylko kolejni strażacy, ale także policjanci, strażnicy więzienni, wojskowi, radni gmin i powiatów, bankowcy, handlowcy czy nawet producenci mebli. Zasięg akcji szybko przekroczył ponadto granice naszego kraju.

„Gaszyn Challenge” niezwykłą popularnością cieszy się również w powiecie olkuskim, gdzie w pomaganie zaangażowały się już praktycznie wszystkie jednostki straży pożarnej czy policji. Duże wydarzenie miało także ostatnio miejsce w Bukownie, gdzie na parkingu przez urzędem miejskim w szczytnym celu „wyciskało” wspólnie kilkadziesiąt osób z kilkunastu lokalnych instytucji. Do dalszego pomagania nominowane zostały także m.in. Gminy Olkusz, Klucze, Bolesław, Trzebinia, Jaworzno, Sławków czy powiat olkuski. Choć naprawdę ciężko w to uwierzyć, to dla niektórych osób ta wspaniała inicjatywa stała się obiektem kpin i wyszydzania – i to nie ze strony byle kogo bo Dyrektora olkuskiego „Ekonomika” Wojciecha Panka.

104682706 728663861270669 2341702299227429686 o 8 - Dyrektor olkuskiego "Ekonomika", Radny Wojciech Panek wyśmiał akcję charytatywną

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Olkuszu (Wojciech Panek jest jednocześnie Przewodniczącym Klubu Radnych PiS – przyp. red.) zwrócił się on bowiem do Komendanta Straży Miejskiej w Olkuszu z prośbą o zainteresowanie tematem zniszczonej barierki na Osiedlu Młodych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to jak zakończył swój apel: „Myślę, że tutaj Pan Komendant będzie mógł się bardziej wykazać, niż robiąc pompki przed odbiornikiem na Facebooku. Myślę, że za taką pracę mieszkańcy bardziej go docenią, niż za te pompki”. Wiele osób, w tym także zaangażowanych w akcję, poczuło się głęboko urażonych tymi słowami.

Jak zgodnie podnoszono, ofiarą ataku Wojciecha Panka w praktyce nie padł bowiem wspomniany komendant, tylko tysiące osób z całej Polski, które bezinteresownie włączyły się w pomaganie potrzebującym dzieciom. Prześmiewczo nazwane przez Radnego Panka „robienie pompek przed odbiornikiem na Facebooku” stało się bowiem symbolem jednej z najbardziej skutecznych akcji charytatywnych ostatnich lat, jako że dzięki „Gaszyn Challenge” udało się już zebrać ponad 10,5 miliona złotych, a kwota ta cały czas rośnie z minuty na minutę. Wiele osób jest również oburzonych, że takie słowa padły z ust pedagoga, który na co dzień nie tylko uczy, ale i wychowuje dzieci. Do sprawy odniósł się również sam Komendant Straży Miejskiej w Olkuszu.

Nie odmawiam nikomu prawa do krytyki, jednak jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe, że w tę krytykę w taki sposób wpleciony został udział Straży Miejskiej w Olkuszu w „Gaszyn Challenge”, tym bardziej, że do udziału zostaliśmy nominowani przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Sułoszowej. Dla mnie oraz dla strażników biorących udział w tej szlachetnej akcji nadrzędną wartością była bowiem chęć pomocy dziecku i finansowe wsparcie procesu jego leczenia. W przyszłości również z dumą wezmę udział w każdej podobnej akcji charytatywnej – komentuje Marek Lasek.

Przy okazji warto również przypomnieć, że powołanie Wojciecha Panka na stanowisko dyrektora olkuskiego „Ekonomika” nie obyło się bez kontrowersji. W konkursie na to stanowisko wziął bowiem finalnie udział tylko Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Olkuszu, a na dodatek z ogłoszeniem samego konkursu dość długo zwlekano. Później okazało się ponadto, że termin składania ofert w konkursie upływał… 2 dni po egzaminie Radnego Panka na nauczyciela mianowanego.

Wszystkich chętnych do wsparcia „robienia pompek przed odbiornikiem na Facebooku” serdecznie zachęcamy do dokonywania wpłat klikając TUTAJ.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

3 thoughts on “Dyrektor olkuskiego „Ekonomika”, Radny Wojciech Panek wyśmiał akcję charytatywną

 • czerwiec 25, 2020 at 8:52 pm
  Permalink

  PiS to stan umysłu,gdyby akcja dotyczyła zbiórki pieniędzy na karmę dla kota prezesa to p.”derechtór” pompki walił by od rana do wieczora.

  Reply
 • czerwiec 27, 2020 at 11:56 am
  Permalink

  Albo dla „ojca dyrektora”też waliłby od rana do wieczora🤣🤣🤣

  Reply
 • czerwiec 28, 2020 at 6:46 pm
  Permalink

  Ciężki umysł dyrektora oj ciężki 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *