Dworek Dietla w Kluczach doczeka się remontu

Dworek Dietla w Kluczach już wkrótce zyska zupełnie nowy wygląd. Wszystko dzięki otrzymanemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość rewitalizacji została oszacowana na 5 780 000 zł, a Gmina Klucze, decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, otrzyma na ten cel aż 3 740 000 zł.

Pałacyk Dietla w grudniu 2010 roku wpisany został na listę zabytków. Został on zbudowany przez niemieckiego przemysłowca Ludwika Mauve, w stylu nawiązującym do włoskiego neorenesansu, w miejsce dworku, który spłonął w 1905 roku. Pod koniec wojny rodziny Dietlów i Mauve musiały opuścić Klucze, a ich majątek został rozparcelowany. Później, przez długie lata budynek straszył swoim wyglądem. Powybijane okna i poobdzierane ściany wymownie oddawały fatalny stan budynku. Teraz na szczęście wreszcie uda się przeprowadzić rewitalizację, na którą czekano prawie 30 lat. Dwa lata temu władze gminy przeprowadziły potrzebną dokumentację oraz podjęły skuteczne starania, dzięki czemu mieszkańcy już niedługo będą cieszyli oczy zupełnie nowym obliczem kluczewskiego dworku.

zdjęcie: Profil Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia na Facebooku

 

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Dworek Dietla w Kluczach doczeka się remontu

  • Marzec 26, 2018 at 8:37 am
    Permalink

    Po co? Zaraz cała patologia z Jaroszowca i hołota (wliczając w to Ukraińców) mieszkająca w okolicach to zniszczy. Budynek niestety jest usytuowany w dosyć felernym miejscu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *