Dwóch pijanych kierowców zatrzymanych przez policjantów z Bukowna

Prowadząc samochód po alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. O tym najwyraźniej zapomniało w minioną niedzielę dwóch kierowców, którym dalszą jazdę udaremnili policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie.

W niedzielę 27 stycznia około godziny 9:30 w Podlipiu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Audi. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca miał 0,78 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna prowadził samochód pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejnego kierowcę, który zdecydował się na jazdę na podwójnym gazie, zatrzymano po godzinie 17:00 na ul. Puza w Bukownie. 61-letni kierowca Mitsubishi miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Niebawem mężczyźni odpowiedzą za swoje czyny.

Policjanci apelują zachowanie trzeźwości na drodze. Jeśli nie jesteśmy pewni co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystać można z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach. Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości bez względu na porę dnia i nocy. Jedynie w przypadku komisariatu w Kluczach takie sprawdzenie można wykonać od godziny 6:00 do 22:00. Obsługa urządzenia jest łatwa i przystępna dla każdego, a szczegóły użytkowania opisane są w ogólnodostępnej instrukcji, wywieszanej na sianie pomieszczenia, w którym znajduje się alkomat lub urządzenie „AlcoBlow”. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund, jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

Jednoczenie przypinamy o konsekwencjach prawnych wynikających z Kodeksu Karnego. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli kierujący pojazdem był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwością i ponownie dopuścił się tego czynu, to podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto osoby takie będą musiały liczyć się m.in. z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie przykładowe: pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *