Dwóch pijanych kierowców zatrzymanych przez policjantów z Bukowna

Prowadząc samochód po alkoholu, trzeba mieć świadomość, że jest się potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. O tym najwyraźniej zapomniało w minioną niedzielę dwóch kierowców, którym dalszą jazdę udaremnili policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie.

W niedzielę 27 stycznia około godziny 9:30 w Podlipiu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Audi. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowca miał 0,78 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna prowadził samochód pomimo decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Kolejnego kierowcę, który zdecydował się na jazdę na podwójnym gazie, zatrzymano po godzinie 17:00 na ul. Puza w Bukownie. 61-letni kierowca Mitsubishi miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Niebawem mężczyźni odpowiedzą za swoje czyny.

Policjanci apelują zachowanie trzeźwości na drodze. Jeśli nie jesteśmy pewni co do stanu swojej trzeźwości, przed jazdą skorzystać można z urządzeń do badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które są dostępne w komendzie i komisariatach. Każdy może sprawdzić swój stan trzeźwości bez względu na porę dnia i nocy. Jedynie w przypadku komisariatu w Kluczach takie sprawdzenie można wykonać od godziny 6:00 do 22:00. Obsługa urządzenia jest łatwa i przystępna dla każdego, a szczegóły użytkowania opisane są w ogólnodostępnej instrukcji, wywieszanej na sianie pomieszczenia, w którym znajduje się alkomat lub urządzenie „AlcoBlow”. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund, jest wykonywane bezpłatnie i „od ręki”.

Jednoczenie przypinamy o konsekwencjach prawnych wynikających z Kodeksu Karnego. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli kierujący pojazdem był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwością i ponownie dopuścił się tego czynu, to podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto osoby takie będą musiały liczyć się m.in. z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie będzie orzekał świadczenia pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych, w przypadku osób, które po raz pierwszy dopuściły się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie przykładowe: pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *