Dwóch 14-latków z Klucz odpowie przed sądem za wyśmiewanie się z kolegi w Internecie

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kluczach interweniowali w jednej ze szkół na terenie Gminy Klucze. Chodziło o filmik, który dwóch 14-latków zamieściło w Internecie. Nastolatkowie naśmiewali się w nim ze swojego rówieśnika, naśladując go w ośmieszający sposób. Za ten „niewinny żart” odpowiedzą teraz przed sądem dla nieletnich.

O całym zdarzeniu mundurowych poinformowała szkoła, do której uczęszczają chłopcy. Stróże prawa zabezpieczyli nagrania i sporządzili stosowną dokumentację. Teraz wobec nastolatków zostaną wyciągnięte konsekwencje. Ze względu na młody wiek obaj chłopcy odpowiedzą przed sądem dla nieletnich. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy według wymiaru sprawiedliwości czyn ten wyczerpie znamiona demoralizacji czy też zostanie uznany za czyn karalny, to każdy przejaw tego typu zachowań narusza przepisy administracyjne obowiązujące w szkole. Dlatego też policjanci apelują, by kontrolować strony odwiedzane przez nasze pociechy.

Trzeba również być świadomym, że wirtualna przestrzeń nie jest całkowicie anonimowa. Obecność w sieci zawsze pozostawia bowiem ślad pozwalający ustalić i dotrzeć do autora. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy komuś do głowy przyjdzie właśnie taki „niewinny żart”. Cyberprzemoc (inaczej agresja elektroniczna) to nic innego jak stosowanie przemocy przez prześladowanie, nękanie, zastraszanie czy wyśmiewanie się przy użyciu narzędzi komunikacji elektronicznej, takich jak Internet (poczta elektroniczna, portale społecznościowe czy fora dyskusyjne) oraz telefon komórkowy (SMS).

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *