"Drewniany" problem na osiedlu Pakuska

2017-11-01 /240
"Drewniany" problem na osiedlu Pakuska

Obok pawilonu przy ul. Legionów Polskich 14 na osiedlu Pakuska rośnie stare drzewo, od dawna zagrażające swemu otoczeniu, w tym mieszkańcom. Ci zwracali się wielokrotnie, wraz z przedsiębiorcami działającymi w owym pawilonie, do Urzędu Miasta i Gminy Olkusz w tej sprawie. Jak do tej pory, bez skutku.

O tym, w jakim stanie jest drzewo najłatwiej się przekonać podczas silnego wiatru, kiedy trzeszczy ono niemiłosiernie. Stojąc obok budynku, parkingu, chodnika i przejścia dla pieszych stwarza wiele zagrożeń. Duże korzenie, wijące się m.in. nad ziemią, zdeformowały płyty chodnikowe obok pawilonu, czego skutkiem są liczne upadki przechodniów. Ostatnio potrzebna była nawet interwencja karetki pogotowia, kiedy na feralnej nawierzchni przewróciła się starsza pani.

Mimo bezpośredniej bliskości pawilonu, gałęzie nigdy nie były przycinane i korona rozrastała się bez ograniczeń. W efekcie drzewo przykrywa budynek pawilonu, a żeby się dostać do lokali na piętrze, od strony północnej, jego użytkownicy musieli już dawno na własną rękę połamać gałęzie, coraz bardziej zagradzające przejście. Powyżej nie ma już takiej przeszkody, więc gałęzie swobodnie pną się do słońca po dachu, w stronę południową. Wyremontowana elewacja budynku jest skutecznie niszczona przez wszystko, co spływa z liści otulających ścianę. W lokalach na parterze trzeba w ciągu dnia świecić światło, gdyż panuje w nich półmrok. Jesienią zaś, zwały liści zalegają na chodniku, stwarzając kolejne zagrożenie – tym razem poślizgnięciem.

Mimo licznych interwencji najemców lokali z pawilonu, nie było żadnej reakcji. Spółdzielnia mieszkaniowa twierdzi, że drzewo stoi na gruncie należącym do miasta Olkusz i to władze olkuskiego magistratu, zgodnie z przepisami, muszą zareagować. Z UMiG-u pada zaś odpowiedź, że „wszystkie drzewa są pod ochroną urzędu”. Oczywistym jest, że o zieleń należy dbać, natomiast obok feralnego pawilonu, po obu stronach ulicy, rośnie mnóstwo młodych drzew, dających dużo cienia w upalne dni, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla mieszkańców. Powstać w najbliższym czasie może także "Park Olkuszan". Miejmy nadzieję, że do interwencji urzędu nie zmotywuje dopiero jakiś groźny wypadek na zdeformowanym chodniku.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec