Dożynki gminne i jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle

Tegoroczne dożynki gminy Klucze nie bez powodu odbyły się w Chechle. Święcie plonów towarzyszył bowiem szczególny jubileusz, jakim było 60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle.

70097787 2718093171569219 8577690464872824832 o - Dożynki gminne i jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Enigma, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach. Następnie uczestnicy dożynek we wspólnym pochodzie udali się na boisko, gdzie odbyła się dalsza część obrzędowa i artystyczna. Przemarsz prowadziła orkiestra dęta ZGH Bolesław i strażackie poczty sztandarowe, a korowodzie szły delegacje sołectw i kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele samorządu, lokalnych organizacji oraz mieszkańcy i goście. Po oficjalnym otwarciu dożynek przyszedł czas na gratulacje i życzenia dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle. Medalami za zasługi dla polskiej kultury i kultywowanie tradycji jubilatki narodziła ponadto Poseł na Sejm RP Lidia Gądek.

70290482 2718093544902515 4744377491144048640 o - Dożynki gminne i jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle

Kolejnym punktem obchodów było tradycyjne dzielenie chleba przez tegorocznych starostów uroczystości, czyli Natalię Mermel i Henryka Rudego oraz czestowanie się nim przez wszystkich zgromadzonych. Program obrzędowy dopełniły z kolei występy Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chechle. Nastepnie scenie pojawił się m.in. prezentujący tańce bałkańskie zespół „Iglika”. Ta grupa wokalno-instrumentalna w swoim repertuarze ma także pieśni ludowe, oczywiście z regionu Bałkanów. Występ na dożynkach w Chechle był także częścią trasy jubileuszowej „Prasłowianek” w 10-lecie istnienia zespołu oraz w 60-lecie powstania Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowiański”, z którego wywodzi się obecny skład „Prasłowianek”.

20190901 214948 - Dożynki gminne i jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Chechle
fot. gmina-klucze.pl

Finałem dożynkowego koncertu był z kolei występ znanej polskiej grupy skifflowej „No To Co”, która w swoim repertuarze łączyła elementy polskiego folkloru z big beatem, a w 1968 roku na festiwalu Piosenki w Opolu wykonała swój słynny przebój „Te opolskie dziouchy”. Na scenie zameldowała się również grupa „inoRos”, która tworzy muzykę rozrywkową zainspirowaną folklorem podhalańskim. Święto plonów były ponadto okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla wszystkich wykonawców przepięknych wieńców dożynkowych oraz do nagrodzenia laureatów konkursów na „Najczystsze Sołectwo Gminy Klucze” oraz „Najpiękniejszy ogródek przydomowy”.

źródło: gmina-klucze.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *