Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza

Na ile dziedzictwo przeszłości wypływa na rozwój i przyszłość naszego miasta? Odpowiedź na to pytanie jest głównym celem otwartej sesji popularnonaukowej „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości”, która odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 16.00 w MOK – Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32). Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

plakat sesja naukowa - Dowiedz się o przeszłości i przyszłości kwartału królewskiego oraz podziemi ratusza

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy z nich to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie obecnie wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa,  a na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica. Drugim obiektem są z kolei podziemia olkuskiego ratusza na rynku, w których powstaje multimedialna trasa turystycznej, która ma szansę stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnopolską.

Prace w obrębie tych dwóch obiektów wzbudzają bardzo duże zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Chcemy podzielić się dotychczasową wiedzą na temat dawnego starostwa i podziemi ratusza oraz przedstawić plany na przyszłość. Serdecznie zapraszam wszystkie osoby interesujące się historią naszego miasta i jego dziedzictwem kulturowym – zachęca do udziału Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz i zarazem organizator spotkania Roman Piaśnik.

O historii kwartału królewskiego i dawnego ratusza opowie Olgerd Dziechciarz, olkuski historyk-regionalista. Prof. WSH Sosnowiec dr hab. Dariusz Rozmus przedstawi referat „Górnicze i hutnicze korzenie Olkusza”, a wstępne wyniki badań archeologicznych przy budynku dawnego starostwa w Olkuszu zaprezentuje mgr inż. arch. Przemysław Muzolf, który prowadzi badania archeologiczne tego obiektu. Referat „Plany zagospodarowania kwartału królewskiego i podziemi ratusza w kontekście dokonanych odkryć archeologicznych” zaprezentuje później Miejski Konserwator Zabytków w Olkuszu mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarczyk. Po niej historyk-regionalista Jacek Sypień przedstawi referat „Herb Olkusza na przestrzeni dziejów”, sesję popularnonaukową zakończy konferencja prasowa. Organizatorem sesji jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, partnerem Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a patronat medialny nad sesją objął Przegląd Olkuski, Kurier Olkuski oraz Historykon.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *