Dostali więcej głosów, ale… w Radach nie zasiadają

Minął już miesiąc miesiąc od wyborów samorządowych, jednak wciąż wiele kontrowersji wzbudza system D’Hondta, według którego rozdzielone zostały mandaty w Radach m.in. naszych samorządów. Dla przykładu, Piotr Grabarczyk startujący do Rady Powiatu w Olkuszu w okręgu olkuskim uzyskał 724 głosy, co stanowi 6. najlepszy wynik w 10-mandatowym okręgu. W Radzie się jednak nie znalazł, w przeciwieństwie do np. Rafała Soleckiego, który uzyskał 502 głosy, co stanowi… 11. najlepszy wynik w tym samym, 10-mandatowym okręgu. Podobnych przypadków w naszym Powiecie było… aż 18!

DSC6123 - Dostali więcej głosów, ale... w Radach nie zasiadają

Na początku warto jednak przybliżyć sposób rozdzielania mandatów: w poprzednich wyborach samorządowych, które odbyły się 16 listopada 2014 roku, swoich przedstawicieli w np. Radzie Miejskiej w Olkuszu wybieraliśmy w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. W praktyce oznaczało to tyle, że teren Gminy Olkusz został podzielony na 21 (tyle osób zasiada w Radzie Miejskiej w Olkuszu – przyp. red.) mniej więcej równych pod względem ilości mieszkańców okręgów. W każdym z nich każdy z zarejestrowanych komitetów wyborczych mógł wystawić po jednym kandydacie. Mandat uzyskiwała z kolei po prostu osoba o największej ilości głosów w danym okręgu.

agenda 1355316 - Dostali więcej głosów, ale... w Radach nie zasiadają

Niespełna rok przed tegorocznymi wyborami samorządowymi, 14 grudnia 2017 roku, obecna partia rządząca zlikwidowała jednak JOW-y w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. W olkuskiej Radzie Miejskiej oraz Radzie Miejskiej w Wolbromiu wybieraliśmy teraz zatem radnych w systemie D’Hondta, tym samym, który obowiązuje chociażby w wyborach do Sejmu. System ten, zwany powszechnie proporcjonalnym, już od dawna jest przedmiotem szerokiej dyskusji społecznej. Wielu osobom nie podoba się chociażby fakt, że promuje on duże ugrupowania. Zaskakująco może też wyglądać przydział mandatów według metody D’Hondta.

P1100844 - Dostali więcej głosów, ale... w Radach nie zasiadają

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *