Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

Od kilku tygodni olkuscy seniorzy mogą korzystać z usług oferowanych przez zorganizowany przez Gminę Olkusz Dzienny Dom Seniora. Zadanie zostało współfinansowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki, a konkurs na prowadzenie Domu wygrało Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W miniony czwartek, podczas wizyty wszystkich środowisk zaangażowanych w utworzenie tego niezwykłego miejsca, odbyło się oficjalne otwarcie.

DSC 0491 - Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

Niezwykle się cieszę, że nasze wspólne starania zaowocowały powstaniem bardzo potrzebnego w naszym mieście miejsca, jakim jest Dzienny Dom Seniora. Olkuscy seniorzy i ich rodziny otrzymają od nas potrzebne wsparcie oraz opiekę na najwyższym poziomie. Z całego serca dziękuję państwu za zaangażowanie w prace nad tym projektem. Naszym podopiecznym życzę dużo zdrowia i wspaniale spędzonego czasu pod tym dachem, wśród życzliwych państwu ludzi – zwrócił się do obecnych na uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

DSC 0499 1 - Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

Wzruszenia nie kryli ci, z myślą o których to miejsce powstało: „Czujemy się tutaj jak w prawdziwym domu. Możemy spędzać razem czas, uczyć się nowych rzeczy. Otrzymujemy wiele zrozumienia i spotykamy się z dużą cierpliwością” – mówiła w imieniu podopiecznych jedna z uczestniczek projektu. Na uroczystym otwarciu obecni byli reprezentanci wielu instytucji zaangażowanych w powstanie Domu Seniora, w tym wojewoda małopolski Piotr Ćwik, biskup ks. Grzegorz Kaszak, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga, radni wszystkich szczebli samorządu.

DSC 0494 2 - Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

W Dziennym Domu Seniora przewidziane są zajęcia dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Pomieszczenia w budynku przy ul. Żuradzkiej 16 zostały wyposażone w urządzenia i meble niezbędne do prowadzenia placówki ze świetlicą, salą multimedialną, kuchnią, pokojem zabiegowo-pielęgniarskim, szatnią, pomieszczeniami do terapii indywidualnej i poradnictwa oraz zwiększenia i utrzymania aktywności ruchowej, a także rehabilitacją, odpoczynku, a także pralnią i suszarnią.

DSC 0490 - Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

W ramach programu od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 uczestnicy mogą liczyć na opiekę i wsparcie personelu oraz innych specjalistów, pomoc w czynnościach dnia codziennego, gorący posiłek, różnorodne programy aktywizacji ruchowej i umysłowej oraz możliwość udziału w spotkaniach integracyjnych. Gmina Olkusz otrzymała na to zadanie wsparcie w wysokości 80 000 zł, które pozwoliło na zakup niezbędnego wyposażenia. 20 000 zł wkładu własnego pokrył budżet gminy.

DSC 0524 - Dom dla olkuskich seniorów już otwarty

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *