Do lasów w powiecie olkuskim trafia rocznie 10 „TIRów” śmieci

Olkuskie nadleśnictwo pod swoją opieką ma ponad 17 tysięcy hektarów lasów. Niestety rocznie trafia do nich ilość śmieci, która odpowiada objętości załadunku aż 10 TiRów. Wśród nich można znaleźć dosłownie wszystko: opony, meble, zużyte lodówki czy odpady budowlane.

20190315 065645 - Do lasów w powiecie olkuskim trafia rocznie 10 "TIRów" śmieci

Wyrzucanie odpadów do lasu wydaje się już niestety być elementem naszej kultury. Wiele osób decyduje się bowiem na taki krok pomimo faktu, że każdy mieszkaniec ma obowiązek płacenia za śmieci bez względu na to jaką ich ilość wyprodukuje. Przykładem może być sytuacja z marca, kiedy to olkuska policja poszukiwała właściciela śmieci, które pozostawione były w lesie w Niesułowicach (gmina Olkusz). Trzeba również pamiętać, że śmieci pozostawione w lesie to nie tylko bałaganiarstwo, ale także poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego lasów i żyjącej tam zwierzyny. Odpady te mogą być bowiem przyczyną powstawania pożarów. Za wysypywanie śmieci do lasu grozi grzywna w wysokości od 500 do nawet 5 000 złotych. Artykuł 162 Kodeksu Wykroczeń stanowi bowiem, że:

20190315 065657 1 - Do lasów w powiecie olkuskim trafia rocznie 10 "TIRów" śmieci

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las,podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Do lasów w powiecie olkuskim trafia rocznie 10 „TIRów” śmieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *