Do czego służy nagrzewnica gazowa?

2023-01-11 /90
Do czego służy nagrzewnica gazowa?

Nagrzewnice gazowe to niezwykle praktyczne urządzenia, które często wchodzą w skład wyposażenia warsztatów, hal przemysłowych czy magazynów. Cel ich stosowania jest prosty — ogrzać dane pomieszczenie lub obiekt. Jednak dlaczego stosuje się je zamiast tradycyjnego ogrzewania i czym charakteryzuje się praca tych sprzętów? Jakie jeszcze rodzaje nagrzewnic dostępne są na rynku i czym się one od siebie różnią? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego stosuje się nagrzewnice gazowe?

Duże warsztaty, przepastne hale przemysłowe i inne obiekty o dużej powierzchni zdecydowanie nie należą do łatwych w ogrzewaniu. Ogrzewanie ich w tradycyjny sposób bywa bardzo nieefektywne ze względu na bardzo szybkie wytracanie się ciepła w tego rodzaju pomieszczeniach. Aspekt ten ma duże znaczenie w obliczu stale rosnących cen energii. By obniżyć koszty eksploatacji budynku, można zastosować inne, znacznie bardziej wydajne rozwiązanie — nagrzewnice gazowe.

Urządzenia te nie wymagają połączenia z instalacją grzewczą i same produkują ciepło, które podgrzewa powietrze, a następnie z pomocą wentylatora nagrzewnicy rozprowadzane jest w danym pomieszczeniu. Zastosowanie kilku takich aparatów rozmieszczonych  w przestrzeni ogromnej hali pozwala na efektywne podgrzanie jej najważniejszych obszarów, bez marnotrawienia energii. Kilka nagrzewnic może pracować równocześnie, jednak urządzenia te w żaden sposób nie są zależne od siebie nawzajem. Właściwość ta sprzyja oszczędzaniu energii w obiekcie — z łatwością można wyłączyć nagrzewnice w tym obszarach hali, w których nikt aktualnie nie przebywa.

Nagrzewnice gazowe — właściwości i sposób działania

Nagrzewnice gazowe należą do najchętniej wybieranych na rynku modeli tych urządzeń. Na taki stan rzeczy wpływa ich łatwa dostępność na rynku, stosunkowo niskie koszty zakupu i dość prosty mechanizm działania. Zasilane są za pomocą gazu (propan-butan), z czym wiąże się niski koszt eksploatacji oraz wysoka wydajność pracy. Kierunkowy strumień ciepła pozwala dostosowywać ułożenie urządzenia tak, by jego praca była maksymalnie efektywna i ogrzewała te obszary, które najbardziej potrzebują ogrzania. Bezpieczne i wysokiej jakości urządzenia znajdziesz na przykład w sklepie Bricoman — sprawdź ofertę na stronie https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/nagrzewnice-i-promienniki/nagrzewnice-gazowe

Nagrzewnice gazowe a inne modele tych urządzeń

Na rynku znaleźć można nie tylko nagrzewnice gazowe, lecz również elektryczne, olejowe czy wodne. Każde z tych urządzeń sprawdza się w nieco innych sytuacjach, jednak to właśnie nagrzewnice gazowe cieszą się opinią najbardziej uniwersalnych. W porównaniu do modeli elektrycznych są znacznie wydajniejsze i tańsze w eksploatacji, a od egzemplarzy olejowych odróżnia je dużo niższy koszt zakupu. Nagrzewnice gazowe są również znacznie bardziej mobilne od modeli wodnych — w przeciwieństwie do tych drugich nie wymagają stałego połączenia z instalacją centralnego ogrzewania i mogą być stosowane również w miejscach, gdzie ta nie występuje.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec