Dlaczego warto sięgać po zdrowe produkty spożywcze?

2022-05-31 /34
Dlaczego warto sięgać po zdrowe produkty spożywcze?
źródło: fot. freepik.com

Moda na zdrowe odżywianie panuje już od kilku lat. To dobrze, ponieważ sięganie po zdrowe produkty bardzo pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Wiele osób dotychczas nie zdawało sobie sprawy z tego, że ich nawyki żywieniowe mogą mieć bardzo zły wpływ na ich zdrowie. 

Dlaczego warto rozważnie kupować produkty spożywcze? 

Wielu ludzi nigdy nie przywiązywało dużej wagi do tego, co jedzą. Często, zatem sięgali po zupki chińskie, czy stołowali się przede wszystkim w popularnych fast foodach, żeby zjeść coś na szybko. To błąd, ponieważ tego typu produkty są bardzo kaloryczne, lecz zaspokajają głód na krótko, są zatem przeciwieństwem zdrowej, pełnowartościowej żywności. Na naszych talerzach nie powinno zabraknąć warzyw (m. in. strączkowych), czy owoców, które zawierają mnóstwo witamin niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Nasiona bogate w niezbędne witaminy

Dodatkowo dobrze sięgać, po różnego rodzaju nasiona (jak choćby chia), które zawierają ważne dla człowieka składniki, między innymi wapń, magnez, czy kwasy OMEGA-3. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że znalezienie zdrowych produktów nie jest wcale trudne.  Gdzie kupować żywność ekologiczną?  Ważne jest to, by nie sięgać bez zastanowienia po produkty, na których napisane jest, że są ekologiczne, ponieważ etykieta może niestety kłamać. Jeszcze niedawno była to dosyć częsta praktyka i dużych supermarketach można było znaleźć produkty, które mimo napisu eko miały niewiele wspólnego ze zdrowym jedzeniem. Na szczęście to zaczyna się zmieniać, jednak w dalszym ciągu warto sceptycznie podchodzić do napisu informującego, że dany produkt jest zdrowy, dobrze natomiast sprawdzić na etykiecie, czy pochodzi on z uprawy ekologicznej.  Dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na znalezienie miejsca, w którym sprzedawane są dobre jakościowo produkty.

Lokalne targi ze zdrową żywnością

Warto wybrać się na lokalne targi, na których z pewnością będzie można kupić dobre jakościowo warzywa, owoce, a także nabiał. W przypadku, gdy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma takiego targu dobrze jest zdecydować się na zakupy w tym miejscu raz w tygodniu i zaopatrzyć się od razu w większą ilość potrzebnych towarów. W przypadku dużych miast znalezienie godnego zaufania, dobrze wyposażonego sklepu nie powinno stanowić problemu. W Krakowie można znaleźć sklep z produktami ekologicznymi w różnych częściach miasta. Wystarczy posłużyć się frazą zdrowa żywność, by w ciągu kilku sekund znaleźć adresy sklepów w różnych punktach miasta.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk