Debata o sprawach społecznych w Olkuszu

W poniedziałek 30 lipca o godzinie 18:00 na Rynku w Olkuszu odbyła się I Debata obywatelska w sprawach społecznie istotnych, na której gościła legenda nowohuckiej Solidarności Edward Nowak.

IMG 20180730 192855 - Debata o sprawach społecznych w Olkuszu

Debata, organizowana przez lokalne struktury Komitetu Obrony Demokracji, zgromadziła około 30 osób, które najpierw wysłuchały wykładu Edwarda Nowaka, a potem chętnie dyskutowały o aktualnych sprawach naszego kraju. Na wydarzenie zaproszone zostały także osoby z wszystkich opcji politycznych. Nie zabrakło działaczy Ruchu Kukiz’15, Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, radnych samorządowych, a także zwolenników obecnego rządu. Gorliwa dyskusja trwała niemal 3 godziny, a jako że nie zanosiło się na koniec rozmów, które trwały także jeszcze po zakończeniu zgromadzenia, organizatorzy zapowiedzieli, że chcieliby, aby takie debaty odbywały się już cyklicznie.

FB IMG 1533130299676 - Debata o sprawach społecznych w Olkuszu

Jestem człowiekiem „Solidarności”. Od 20 sierpnia 1980 roku, kiedy jako inżynier stanąłem do strajku, a było to jeszcze przed porozumieniami sierpniowymi, bardzo zaangażowałem się w ten ruch. Tak jak dojrzewała „Solidarność”, tak i ja z nią dojrzewałem. Podczas stanu wojennego kilkukrotnie byłem wrzucany do więzień, aż przyszedł rok ‘89, kiedy odzyskaliśmy naszą Polskę i zaczęliśmy ją budować na nowo. Przez ten czas przemian wydawało się, że między obywatelami, a rządzącymi bez względu na ich opcję polityczną jest swoiste porozumienie, że są podstawowe i oczywiste. Nagle przyszedł rok 2015, w którym pojawiła się partia, która zupełnie inaczej sformułowała cel, do którego trzeba dążyć. Oni powiedzieli, że najważniejsze jest państwo, nie my – obywatele. Szczęście jednostki przestało się liczyć, teraz liczy się naród. Wracamy do gospodarki państwowej, państwowych stoczni i innych zakładów. Teraz mówi się, że państwo silne musi być w jednych rękach. Idzie faszyzm w czystej postaci. Tylko od nas zależy, jak bardzo damy się stłumić – mówił Edward Nowak.

FB IMG 1533130317457 1 - Debata o sprawach społecznych w Olkuszu

 

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *