Czy ul. Rabsztyńska i Sikorka w Olkuszu doczekają się remontu?

Nasz czytelnik Pan Michał poprosił nas o interwencję w sprawie stanu ul. Rabsztyńskiej oraz Sikorki w Olkuszu. Nawierzchnia drogi na całym odcinku od skrzyżowania z Drogą Krajową nr 94 aż do ronda w Rabsztynie pozostawia niestety wiele do życzenia. Okazuje się ponadto, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż można byłoby się spodziewać.

P1120645 1024x576 - Czy ul. Rabsztyńska i Sikorka w Olkuszu doczekają się remontu?

Każdy kto na co dzień porusza się po olkuskich drogach wie z pewnością, że przejazd wspomnianym odcinkiem nie należy niestety do najprzyjemniejszych. Nawierzchnia tych dwóch ulic jest już mocno podziurawiona, a wielokrotne łatanie ubytków w przeszłości sprawiło także, iż stała się ona znacznie wyboista. W szczególnie złym stanie znajduje się pas do skrętu w prawo do Galerii Handlowej ECHO, przy którym znajduje się również przystanek autobusowy. Na prośbę naszego czytelnika zapytaliśmy zarządcę drogi, którym jest olkuski magistrat, czy na wspomnianym odcinku planowane są jakieś prace remontowe i jeśli tak, to jakie.

Ubytki w drodze „od ronda do ronda” są przez nas systematycznie uzupełniane. Trzeba także pamiętać, że w okresie pozimowym służby zajmujące się bieżącym utrzymaniem dróg mają najwięcej pracy, gdyż dokonują napraw na terenie całej gminy. Na tę chwilę w budżecie nie ma niestety zaplanowanych środków na gruntowny remont tego odcinka – tłumaczy Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Dlaczego „od ronda do ronda”? Otóż kwestia omawianej drogi związana jest bezpośrednio z olkuskim wiaduktem. Przypomnijmy, że do momentu powstania obwodnicy Olkusza był on drogą wojewódzką, jednak po oddaniu drogi do użytku wiadukt trafił w ręce Gminy Olkusz. W 2015 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która w tej sytuacji nadawała naszej gminie możliwość oddania tej trasy z powrotem województwu. Tak też się stało, ale okazało się, że droga nie spełnia standardów drogi wojewódzkiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wiosną 2016 roku przekazał więc drogę… Powiatowi Olkuskiemu. Władze powiatu postanowiły zaś przekazać drogę z powrotem gminie. Od tego momentu trwa spór między Gminą a Powiatem o ten „niechciany” wiadukt, jako że „w pakiecie” zawiera on całą ul. 29 Listopada (począwszy od Ronda Niepodległości), Kościuszki oraz właśnie ul. Rabsztyńską z Sikorką, aż do ronda w Rabsztynie.

Wygląda więc na to, że na gruntowny remont ul. Rabsztyńskiej i Sikorki możemy trochę poczekać, a przynajmniej do końca postępowania sądowego pomiędzy Gminą Olkusz, a Powiatem Olkuskim: „Cały czas czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie przez sąd o tym, kto powinien być administratorem drogi: Gmina Olkusz czy Powiat Olkuski” – dodaje Michał Latos. Możemy zatem się spodziewać, że do momentu, gdy kwestia ta nie zostanie prawnie wyjaśniona, to żadna jednostka samorządu terytorialnego do prac się nie zabierze, licząc na to, że dokonać ich i w konsekwencji za nie zapłacić będzie musiała ta druga. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak liczyć po prostu na szybkie rozwiązanie sprawy.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *