Czy mieszkańcy powiatu olkuskiego przestrzegają kwarantanny?

Policjanci, strażnicy miejscy oraz żołnierze codziennie sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną stosują się do poleceń służb sanitarnych i przebywają w swoich domach. Jakie są wyniki kontroli w naszym powiecie?

Do tej pory w powiecie olkuskim odnotowano łącznie 3 przypadki złamania kwarantanny i każdy z nich miał miejsce w Gminie Wolbrom. 26 marca 39-latek wyszedł z domu na zakupy (m.in. alkoholowe), dzień później swoje miejsce zamieszkania, mimo obowiązku kwarantanny, opuścił inny mieszkaniec tejże gminy, a 2 kwietnia kolejny mężczyzna został przyłapany na tym, jak spacerował po polu uprawnym, znajdującym się naprzeciwko drogi publicznej. Od tego czasu funkcjonariusze nie potwierdzili jednak żadnego przypadku złamania kwarantanny, co pozwala mieć nadzieję, że społeczeństwo ma coraz większe poczucie odpowiedzialności za nasze wspólne dobro.

Osoby, które nie przestrzegają obowiązku kwarantanny, swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają innych na ryzyko zachorowania. Dlatego też służby sanitarne mogą nakładać na takie osoby wysokie kary finansowe. Jeżeli natomiast osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, to będzie jej grozić odpowiedzialność karna z Art. 161 Kodeksu Karnego, za co grozi kara roku pozbawienia wolności.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *