Cztery osoby podtrute czadem w Olkuszu

W nocy z piątku na sobotę w jednym z mieszkań przy ul. Legionów Polskich w Olkuszu doszło do ulotnienia się tlenku węgla. W efekcie cztery osoby trafiły do szpitala.

Jak informuje Gazeta Krakowska, strażacy otrzymali zgłoszenie w tej sprawie w sobotę około godziny 2:50. Na miejsce momentalnie skierowana została zatem straż pożarna i pogotowie. Wykonany na miejscu pomiar wskazał niebezpieczne stężenie czadu, a cztery osoby znajdujące się w mieszkaniu, w tych dwoje dzieci, zostały przewiezione do szpitala. Uskarżały się one bowiem na silne bóle głowy, które są właśnie pierwszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla. Funkcjonariusze prowadzą obecnie czynności mające na celu wyjaśnić dlatego w mieszkaniu doszło do ulotnienia się czadu.

Każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy przypadków emisji tlenku węgla. Ten silnie trujący gaz nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły: nie da się go bowiem usłyszeć, zobaczyć ani poczuć. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy zatem wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy, czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Strażacy rekomendują ponadto instalowanie w domach i mieszkaniach czujek dymu i tlenku węgla, oferując m.in. pomoc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w niej baterii osobom starszym.

źródło: Gazeta Krakowska
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *