Ćwiczenia służb na lodzie nad stawem Zielonym w Kluczach

2023-02-23 /109
Ćwiczenia służb na lodzie nad stawem Zielonym w Kluczach
źródło: fot. Małopolska Policja

W dniu 23 lutego br. na terenie Stawu Zielonego w Kluczach odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego, w którym udział wzięli strażacy, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz podległych komisariatów. Ćwiczenia lodowe przeprowadzone przez strażaków miały na celu podniesienie umiejętności w zakresie ratowania życia i zdrowia osób, które znalazły się pod załamanym lodem.

Szkolenie zostało zainicjowane dzięki współpracy Oddziału Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego w Olkuszu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu oraz Komisariatu Policji w Kluczach. Nad Zielonym Stawem w Kluczach zgromadzili się przedstawiciele służb, uczniowie ze szkoły podstawowej w Kluczach, uczniowie szkoły mundurowej w Łazach oraz mieszkańcy powiatu olkuskiego.

Ćwiczenia polegały na przedstawieniu kilku scenariuszy udzielania pomocy osobom poszkodowanym, które znalazły się pod załamanym lodem. Strażacy zademonstrowali, jak wyciągnąć poszkodowanego z wody przy użyciu przypadkowych przedmiotów, takich jak patyk, szalik, lina, sanki czy kijki do nordic walking. W użycie poszły także rzutki ratownicze, które obecnie znajdują się na wyposażeniu radiowozów. Na zakończenie szkolenia dla widzów organizatorzy przygotowali gorący poczęstunek.

Przekazana policjantom wiedza i zdobyte umiejętności mają na celu poprawić bezpieczeństwo na wodach i terenach przywodnych znajdujących się na terenie powiatu olkuskiego. W planach są już kolejne wspólne szkolenia.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec