Co wchodzi w skład sieci komputerowej?

2023-01-30 /106
Co wchodzi w skład sieci komputerowej?

Poprawne zbudowanie sieci komputerowej to podstawa – nie tylko w firmach, ale i w naszych domach. Tymczasem wiele osób, nawet jeśli zetknęło się z tym pojęciem, nie do końca zdaje sobie sprawę z jego znaczenia. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest sieć komputerowa i jakich urządzeń potrzeba do jej zorganizowania.

Czym jest sieć komputerowa?

Według najbardziej ogólnej definicji sieć komputerowa składa się co no najmniej dwóch komputerów połączonych ze sobą przewodowo, za pomocą kabli, lub bezprzewodowo, np. za pośrednictwem standardu Wi-Fi. Jej cel to szybka wymiana danych i zasobów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Wyróżnić można sieci lokalne LAN (w wersji bezprzewodowej: WLAN), łączące urządzenia znajdujące się w określonej przestrzeni fizycznej, czyli np. biurowcu, a także sieci rozległe WAN, których przykładem jest obejmująca praktycznie cały świat sieć internetowa. Maksymalna ilość połączonych ze sobą urządzeń jest zatem nieograniczona, jednak o sieci komputerowej można mówić już w przypadku dwóch komunikujących się między sobą sprzętów, np. komputera i drukarki. Zgodnie z definicją, cel komunikacji w sieci może być całkowicie dowolny, zarówno biznesowo-analityczny, jak i czysto rozrywkowy. Dzięki sieciom komputerowym istnieją takie rzeczy jak Internet, poczta e-mail, streaming czy handel elektroniczny.

Jakie komponenty wchodzą w skład sieci komputerowych?

Obecnie nawet w naszych domach znajdują się rozbudowane sieci komputerowe. Wszystkie komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony, smartwatche i telewizory typu Smart TV, po podłączeniu przewodowym lub bezprzewodowym do routera, stają się elementem globalnej sieci internetowej. Jednocześnie tworzą też mniejszą sieć domową, obejmującą wszelkiego rodzaju urządzenia peryferyjne, jak drukarka, skaner, kamera, konsole do grania czy elementy domu inteligentnego (np. oświetlenie sterowane telefonem przez Wi-Fi). To także wszelkiego rodzaju urządzenia sieciowe, czyli routery, wzmacniacze sygnału Wi-Fi, mosty Wi-Fi, punkty dostępowe Acces Point czy adaptery Home Plug. To wszystko pozwala zbudować dobrze funkcjonująca siec, zarówno w domu, jak i firmie.

Które urządzenia sieciowe są niezbędne?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji danego użytkownika lub grupy użytkowników. W zdecydowanej większości przypadków na pewno nie obędzie się bez routera, czyli urządzenia odpowiadającego za dostarczanie Internetu do pozostałych sprzętów. Może to robić, także jednocześnie, za pośrednictwem kabli (najczęściej wybierana opcja w przypadku komputerów stacjonarnych i Smart TV) oraz bezprzewodowo (wszystkie urządzenia mobilne). Jeżeli sygnał Wi-Fi nie dociera we wszystkie miejsca, warto zainwestować we wzmacniacz sygnału. Mosty Wi-Fi to z kolei urządzenia, które pomogą doprowadzić sygnał do starszych sprzętów, niewyposażonych w moduł Wi-Fi. Ciekawym rozwiązaniem okazują się także adaptery HomePlug, dzięki którym rolę kabli przesyłających Internet pełni domowa instalacja elektryczna. Z kolei Acces Pointy pozwalają przerobić istniejącą sieć LAN na WLAN.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec