Bukowno Miastem Przyjaznym Seniorom

     24 października w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie doszło do inauguracji w programu „Miasto Przyjazne Seniorom” oraz „Ogólnopolskiej KARTY SENIORA”. Programy te Bukowno będzie prowadzić we współpracy ze Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa, które od lat zajmuje się edukacją społeczną i organizowaniem kampanii społecznych na rzecz osób w wieku 60+.

     W 2015 roku stowarzyszenie stworzyło program wsparcia finansowego i edukacji ekonomicznej seniorów pod nazwą Ogólnopolskiej Karty Seniora. Kartę może wyrobić każda osoba, która ukończyła 60 lat. Karta wyrabiana jest bezterminowo, a Senior nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyrobienie karty. Dzięki niej mogą Oni korzystać ze zniżek w blisko 1.000 placówek na terenie całego kraju. Są to m.in uzdrowiska, sanatoria, domy wczasowe, przychodnie, kina, teatry i biura podróży. Obecnie Ogólnopolską Kartę Seniora posiada już ponad 100.000 Seniorów z całego kraju.

     Wiele gmin, zamiast wydawać lokalną Kartę Seniora, decyduje się wdrożyć we współpracy ze Stowarzyszeniem Manko lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora, która jest ważna na terenie całego kraju. Taką kartę Mieszkańcy mogą wówczas wyrobić u siebie, „na miejscu”, bez konieczności wysyłania dokumentów do siedziby Stowarzyszenia. Porozumienie w tej sprawie zostało uroczyście podpisane we wtorek, 24 października br. podczas kolejnego spotkania słuchaczy Uniwersytetu Otwartego w Bukownie. Przedstawiciel Stowarzyszenia MANKO, Pan Marek Pilch, wraz z Burmistrzem Bukowna Mirosławem Gajdziszewskim, złożyli podpisy pod stosownym dokumentem, dzięki któremu Bukowno zostało oficjalnym Partnerem programu „Miasto Przyjazne Seniorom”, co zdecydowanie ułatwi naszym Seniorom pozyskanie Karty, a lokalni przedsiębiorcy, chcący udzielać Seniorom zniżek, zyskają „na miejscu” partnera w postaci miasta, które przejmie na siebie obowiązki kontaktów ze Stowarzyszeniem. Osoba, która chce wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora musi więc wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny w Urzędzie Miejskim w Bukownie w Referacie Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej (pokój nr 13, tel. 32 626-18-28). Karta zostanie wówczas wydana „od ręki”.

     Miłą niespodzianką dla Pana Burmistrza było wręczenie mu na scenie przez Pana Marka Pilcha Karty Seniora – w związku z faktem, że Pan Burmistrz sam również ukończył już 60 lat. Musiał jednak dopełnić wszelkich formalności, tzn. wypełnić formularz wniosku o wydanie Karty. Wszyscy mogli się więc przekonać, że wypełnienie takiego formularza wcale nie nastręcza wielkich trudności. Burmistrz Mirosław Gajdziszewski wraz z Sekretarzem Marcinem Cockiewiczem wręczyli również przedstawicielom lokalnych przedsiębiorców, którzy złożyli już w Stowarzyszeniu deklaracje udziału w programie, specjalne certyfikaty oraz podziękowania.

     Obecnie w Programie „Ogólnopolska Karta Seniora” uczestniczą następujące firmy z Bukowna:

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Dom Turysty TRAMP, ul. Spacerowa 1,
– Serwis Rowerowy „Buk – Bike” Dariusz Podsiadły, ul. Lipowa 39,
– Przychodnia Weterynaryjna „NOWA” Marek Wasiak, ul. Urzędowa 30,
– Apteka „Witaminka”, ul. Wojska Polskiego 5,
– „MEDBUK” Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 9.

     Pełna lista firm honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się stronie internetowej stowarzyszenia i cały czas jest sukcesywnie aktualizowana.

zdjęcie: pcod.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *