Bezpłatne „Olkuskie Spacery Historyczne” wracają!

Kilkanaście ciekawych, bezpłatnych wycieczek po Olkuszu i jego historii. Tak najkrócej można opisać rozpoczynającą się w lutym i trwającą cały rok akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

plakat 1 spacery ver 5 - Bezpłatne "Olkuskie Spacery Historyczne" wracają!

Pomysłodawcą organizowanej po raz kolejny akcji jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami, czyli lokalnymi stowarzyszeniami. Przynajmniej raz w miesiącu mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w ciekawych wycieczkach tematycznych. Po zabytkach i historii Olkusza oprowadzą pasjonaci historii Srebrnego Miasta, czyli członkowie lokalnych stowarzyszeń, a także pracownicy magistratu i wolontariusze. Wycieczki odbywać się będą w piątkowe popołudnia lub sobotnie dopołudnia. W tym roku część wycieczek skierowana jest do rodzin z dziećmi i w ich trakcie zaplanowano atrakcje dla najmłodszych. Dla przykładu, podczas rodzinnego spaceru śladami herbów i gmerków olkuskich uczestnicy nie tylko poznają i zobaczą olkuskie herby i gmerki, ale także będą mieli możliwość wykonać swój własny gmerk.

Wśród 15 zaplanowanych spacerów część stanowi uzupełnienie rocznic ważnych wydarzeń historycznych, jak np. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 101. rocznica odzyskania niepodległości, czy 77. rocznica zagłady olkuskich Żydów. Dwie z wycieczek, dzięki współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”, odbędą się w formie bezpłatnych wycieczek autobusowych. W maju, w ramach obchodów 156. rocznicy bitwy pod Krzykawką podczas Powstania Styczniowego, zaplanowano wycieczkę „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”, w ramach której uczestnicy odwiedzą grób płk. Francesco Nullo w Olkuszu, miejsce potyczki w Bukownie-Podlesiu i miejsce bitwy pod Krzykawką, w której poległ. Będą też mieli okazję wziąć udział w organizowanych tam uroczystych obchodach. Podobny charakter ma zaplanowana na wrzesień wycieczka „Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej”, zorganizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Większość wycieczek ma charakter spacerów po mieście oraz okolicy, połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków. Na chętnych czekają m.in. takie atrakcje jak: „Od gotyku do modernizmu – ciekawostki architektury Olkusza”, „Na tropach dawnych świątyń olkuskich”, „Śladami olkuskich Żydów”, „Olkusz na starej pocztówce”, „Spacer szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp” czy „Rodzinny spacer śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta”. Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych zaplanowano także spacer historyczny po Starym Cmentarzu oraz spacer „Światełko bohaterom”, szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim Cmentarzu.

Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w urzędzie, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w muzeach i bibliotekach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, it.olkusz@msit.malopolska.pl.

Harmonogram Olkuskich Spacerów Historycznych 2019:

 • 23 Lutego o godzinie 10:00: Rodzinny spacer śladami wizerunków świętych w olkuskiej bazylice św. Andrzeja Apostoła. Zbiórka pod kościołem.
 • 22 Marca o godzinie 16:00: Od gotyku do modernizmu – ciekawostki architektury Olkusza. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 20 Kwietnia o godzinie 10:00: Pamiątki olkuskiego górnictwa – szukamy śladów po kopalniach i sztolniach. Zbiórka pod olkuskim Skateparkiem.
 • 5 Maja o godzinie 10:00: Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej: Olkusz, Podlesie, Krzykawka. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 18 Maja o godzinie 10:00: Na tropach dawnych świątyń olkuskich. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 7 Czerwca o godzinie 17:00: Śladami olkuskich Żydów. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 28 Czerwca o godzinie 17:00: Olkusz na starej pocztówce. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 26 Lipca o godzinie 17:00: Rodzinny spacer śladami herbów i gmerków olkuskich. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 24 Sierpnia o godzinie 10:00: Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 14 Września o godzinie 11:00: Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii. Zbiórka pod bramą zamku.
 • 21 Września o godzinie 10:00: Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 18 Października o godzinie 16:00: Spacer historyczny po Starym Cmentarzu. Zbiórka pod bramą cmentarza.
 • 27 Października o godzinie 15:00: Światełko bohaterom – szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim Cmentarzu. Zbiórka pod bramą cmentarza.
 • 9 Listopada o godzinie 10:00: Śladami Niepodległości w Olkuszu. Zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej.
 • 7 Grudnia o godzinie 10:00: Rodzinny spacer śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta. Zbiórka pod kościołem św. Andrzeja.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

22 thoughts on “Bezpłatne „Olkuskie Spacery Historyczne” wracają!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *