Bezpłatne Olkuskie Spacery Historyczne wracają na rok 2020!

Już w najbliższą sobotę powróci całoroczna, organizowana przez olkuski magistrat akcja „Olkuskie Spacery Historyczne 2020”. W jej ramach odbędzie się kilkanaście ciekawych, bezpłatnych wycieczek po Olkuszu i jego historii. Patronat medialny nad tymi wydarzeniami objął Kurier Olkuski.

Akcję organizujemy przy współpracy z partnerami, czyli lokalnymi stowarzyszeniami i miłośnikami historii. Przynajmniej raz w miesiącu mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w ciekawych wycieczkach tematycznych.  Po zabytkach i historii Olkusza oprowadzać będą pasjonaci historii „Srebrnego Miasta”, czyli członkowie lokalnych stowarzyszeń, a także pracownicy magistratu i wolontariusze. Wycieczki odbywać się będą w piątkowe popołudnia lub sobotnie dopołudnia – mówi Bumistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Wśród 15 zaplanowanych spacerów część stanowi uzupełnienie rocznic ważnych wydarzeń historycznych, jak chociażby 80. rocznica olkuskiej „Krwawej środy”,  75. rocznica zakończenia II wojny światowej, setna rocznica urodzin Papieża Polaka czy 40. rocznica powstania Solidarności. Trzy ze spacerów, dzięki współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, odbędą się natomiast w formie bezpłatnych wycieczek autobusowych. Dla przykładu, w maju miejsce będzie miała wycieczka „Śladami św. Jana Pawła II na ziemi olkuskiej w stulecie urodzin”, której uczestnicy odwiedzą miejsca w Olkuszu, Gorenicach  i Bolesławiu związane z pobytami ówczesnego metropolity krakowskiego.

86631259 1589193571236478 6834960188340961280 o - Bezpłatne Olkuskie Spacery Historyczne wracają na rok 2020!

Na początku września planowana jest z kolei wycieczka „Śladami dawnego górnictwa na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bolesław, Bukowno”, a w październiku „Zamki, pałace i dwory ziemi olkuskiej”, której uczestnicy odwiedzą zamki w Rabsztynie i Bydlinie, a także dwory i pałace w Olkuszu, Jaroszowcu, Kluczach, Bolesławiu i Krzykawce. Jedną z tegorocznych nowości będzie natomiast kwietniowy spacer „Wiosna, ach to ty – przyrodnicze skarby rezerwatu Pazurek”.

Większość wycieczek ma charakter pieszych spacerów po Olkuszu połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków. Będą to m.in. wycieczki: „Śladami olkuskich Żydów”, „Olkusz w czasach PRL”, czy „Szlakiem kapliczek, krzyży i świętych figur”. Tradycyjnie w okolicy dnia Wszystkich Świętych zaplanowano ponadto spacer „Światełko bohaterom – szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim Cmentarzu”, a także spacer „Pamiętamy o ludziach kultury”, którego uczestnicy odwiedzą groby artystów i animatorów kultury na olkuskim Cmentarzu.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Bezpłatne Olkuskie Spacery Historyczne wracają na rok 2020!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *