AZS AWF Warszawa – SPR Olkusz 42:37. Olkuszanki zawiodły w stolicy

Piłkarki SPR Olkusz uległy w wyjazdowym spotkaniu 17. kolejki 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej drużynie AZS AWF Warszawa 42:37. „Srebrnym Lwicom” nie udało się zatem zrewanżować Warszawiankom za porażkę w rundzie jesiennej tegorocznych rozgrywek.

Sytuacja w tabeli przed tym meczem była dla podopiecznych trenera Marcina Księżyka bardzo trudna. Z 31 punktami na swoim koncie zajmowały one bowiem 4. pozycję w tabeli, tracąc do zajmującej 3. lokatę UKS Varsovii Warszawa 6 punktów. Trzeba jednak również pamiętać, że nasze szczypiornistki mają gorszy od „Varsovii” bilans bramkowy. Jeżeli zatem zawodniczki Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz chciały jeszcze walczyć o zakończenie sezonu na ligowym podium, to musiały wygrać pozostałe 6 spotkań i liczyć na potknięcia ekipy z Warszawy.

Pierwsza okazje do odrobienia straty miały one już w sobotę, kiedy to mierzyły się one z innym zespołem ze stolicy, czyli AZS-em AWF Warszawa. Przed tym meczem nasze rywalki zajmowały 7. miejsce w tabeli, więc zdecydowanie był one w naszym zasięgu. Dodatkowo w 6. kolejce trwającego sezonu „Srebrne Lwice” w fatalnym stylu uległy „Akademiczkom” po serii rzutów karnych, pomimo faktu, że w 36. minucie podopieczne trenera Marcina Księżyka prowadziły jeszcze… 27:19.

Olkuskie szczypiornistki przystąpiły zatem do tego meczu mocno zdeterminowane i rozpoczęły mecz od prowadzenia 0:3. W 15. minucie na tablicy widniał już jednak wynik 7:7 i gra toczyła się w zasadzie bramka za bramkę. W końcowych minutach pierwszej połowy piłkarkom AZS-u udało się zdobyć jeszcze kilka bramek i do szatni schodziły one na prowadzeniu 18:16. Pewne było, że jeżeli olkuskie piłkarki ręczne chciały wyjechać ze stolicy z kompletem punktów, to konieczna była skuteczniejsza gra w drugiej połowie.

Druga połowa należała jednak do jednych z najbardziej szalonych 30 minut, jakie Olkuszanki rozegrały od bardzo, bardzo dawna. Do 52. minuty nic nie wskazywało na taki obrót spraw, jako że gra wciąż toczyła się bramka za bramkę, a na tablicy widniał wynik 33:30. W ciągu zaledwie 4 minut Warszawiankom udało się jednak zwiększyć wynik do… 41:31. Piłkarki SPR-u pokazały jednak wówczas prawdziwy charakter, przeprowadzając w ciągu ostatnich 3 minut spotkania szaleńczy zryw.

„Srebrne Lwice” rzuciły się do ataku i niewiele brakło, by udało im się nawet wygrać to spotkanie! Szybko rzucały one bramkę za bramką, jednak czasu okazało się zbyt mało, by mogły one zdążyć odwrócić losy tego spotkania. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 42:37, a jako ciekawostkę można podać fakt, że w ciągu ostatnich 12 minut obie drużyny zdobyły w sumie aż 23 gole, co jest niespotykanym wynikiem.

Po tym pojedynku sytuacja ligowa SPR-u znacznie się zmieniła. Dogonienie podium graniczy już w zasadzie z cudem, gdyż „Varsovia” musiałaby pogubić punkty w 4 z 5 pozostałych spotkań, a podopieczne trenera Marcina Księżyka musiałyby wygrać wszystkie pozostałe mecze. Wygląda więc na to, że nasze dziewczyny będą bronić 4. miejsca, na którym się obecnie znajdują, dzięki 31 punktom na swoim koncie. Po pietach depcze im jednak własnie AZS AWF Warszawa z 30 „oczkami”, SPR Sośnica Gliwice z 29 punktami oraz MKS AZS UMCS Lublin, któremu udało się zgromadzić 28 punktów.

10 trafień zaliczyła w tym spotkaniu Natalia Kolonko, która ze 149 bramkami po 17 meczach zajmuje 2. pozycję w klasyfikacji strzelczyń 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej. Najbardziej bramkostrzelną piłkarką ligi jest na ten moment Alona Shupyk z SPR JKS Jarosław, której udało się umieścić piłkę w siatce aż 153 razy. Do pierwszej dziesiątki z 93 golami weszła także nasza kołowa Klaudia Zub.

Następne spotkanie we własnej hali SPR Olkusz rozegra w sobotę 30 marca. „Srebrne Lwice” zmierzą się w nim przed własną publicznością z przedostatnim w tabeli MTS-em Żory. Trzymamy zatem kciuki za przełamanie złej passy i zdobycie kompletu punktów przesz naszą drużynę. Tradycyjnie spotkanie to będą Państwo również mogli śledzić za pośrednictwem transmisji na żywo, która będzie mieć miejsce na naszej stronie na Facebooku.

zdjęcie główne (przykładowe): Anna Niewiadomska (SPR Olkusz)