Autor filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasz Sekielski odwiedził Olkusz

W piątek 17 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu gościł autor filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasz Sekielski. Spotkanie to cieszyło się nieprawdopodobną frekwencją, jako że na niemal godzinę przed jego rozpoczęciem wszystkie miejsca siedzące zostały już zajęte. Pracownicy biblioteki poinformowali, że ze względów bezpieczeństwa nie mogą wpuścić do środka oczekującej wciąż przed wejściem masy ludzi. W efekcie zgromadzili się oni pod oknami budynku, skąd nasłuchiwali wykładu gościa.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_0054-1024x680.jpg

Tomasz Sekielski to polski dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz autor filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych czy książek. Data jego wizyty w Olkuszu przypadła zaledwie 6 dni po publikacji przed niego filmu opowiadającego o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele katolickim w Polsce i było to jego pierwsze spotkanie po jego premierze. Produkcję sfinansowaną w całości przy pomocy zbiórki internetowej, tylko w serwisie YouTube, obejrzano już ponad 21 milionów razy. Niezwykłą popularnością cieszyło się także spotkanie z Tomaszem Sekielskim, które odbyło się w Sali Konferencyjnej olkuskiej biblioteki. 108 przygotowanych miejsc siedzących zostało zajętych już niemal godzinę przed rozpoczęciem.

Jest nam bardzo przykro, że nie wszyscy z Państwa dostali się na spotkanie. Decyzja o ograniczeniu ilości osób do możliwości lokalowych naszej czytelni podyktowana była tylko i wyłącznie względami bezpieczeństwa uczestników spotkania (m.in. ze względów ochrony przeciwpożarowej). Staraliśmy się przenieść spotkanie do sali w Miejskim Ośrodku Kultury, jednak ze względu na inne imprezy nie było to możliwe w tak krótkim czasie. Przepraszamy tych z Państwa, którzy poczuli się zawiedzeni taką sytuacją – brzmi oświadczenie pracowników biblioteki na Facebooku.

Obrazek
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_0057-1024x680.jpg

Mimo tego, że ochrona nie wpuściła więcej osób na salę, to duża grupa ludzi zgromadziła się pod oknami Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, gdzie nasłuchiwała wykładu gościa. Sam Tomasz Sekielski skupił się nie tylko na swoim ostatnim filmie, ale także na napisanych przez siebie książkach „Sejf, „Obraz kontrolny”, „Sejf 3”, „Gniazdo kruka”, „Zapach Suszy. Susza I” oraz „Smak Suszy. Susza II”, a także planach na przyszłe utwory. Z humorem opowiadał on również o swoim życiu prywatnym, w szczególności o twardym charakterze swojej żony Anny.

Mam przerąbane. Jak się nie słucham, to zamykana jest lodówka. Co prawda przy moich gabarytach jest to wręcz wskazane, ale jak piszę po nocach, to często się do niej wymykam. Na moje nieszczęście mojej żonie nic jednak nie umknie. Kiedyś pisałem o 2:00 w nocy i szedłem „cichaczem” do lodówki. Uwierzcie mi, że w ogólne nie było mnie słychać. Jak tylko otworzyłem drzwi lodówki, to od razu usłyszałem z góry „Tomek?!” (śmiech). Gorzej, że potem jest zamykana sypialnia – mówił Tomasz Sekielski.

Później gość spotkania przeszedł do tego, na co wszyscy najbardziej czekali, czyli wątku filmu „Tylko nie mów nikomu”. Jak mówił, praca nad tą produkcją była dla niego absolutnie trudnym i wyjątkowym doświadczeniem, ale to nic w porównaniu do osób, które zdecydowały się usiąść przed kamerą i opowiedzieć swoje historie. Według Tomasza Sekielskiego to są prawdziwi bohaterowie, ponieważ nie mając żadnej gwarancji jak ten film zostanie przyjęty zarówno przez widownię ogólnopolską, jak i ich znajomych czy rodzinę, wykazali się oni olbrzymią odwagą i zdecydowali się opowiedzieć o niebywałej krzywdzie, jaka została im wyrządzona.

Jestem im za to szalenie wdzięczny, bo to jest film o nich i dla nich. Ja sam mógłbym próbować coś stworzyć, ale ten film nie powstałby bez tych wszystkich osób i nie wywołałby takiej dyskusji. To im należą się słowa uznania, bo to oni zaryzykowali najwięcej i często w momencie kręcenia filmu przeżywali bardzo trudne chwile, chociażby podczas konfrontacji ze swoimi oprawcami. Wtedy wracały do nich te wszystkie złe wspomnienia, a ukazani duchowni, mimo stroju jaki noszą, nie mieli w sobie zbyt wiele empatii, żalu czy poczucia odpowiedzialności za to co zrobili. Mam nadzieję, że ten film zmieni jakoś otaczającą nas rzeczywistość –  tłumaczył Sekielski.

Gość piątkowego spotkania został również zapytany o to czy planuje nagrać więcej historii ludzi pokrzywdzonych przez księży. Tomasz Sekielski przewrotnie odpowiedział na to pytaniem, że skąd wiadomo, iż w filmie pokazał wszystkie, jakie posiadał. Wyznał on również, że po premierze „Tylko nie mów nikomu” zgłasza się do niego co raz więcej ludzi chętnych opowiedzieć swoje przeżycia. Uważa on to za niebywały sukces, ale także w przerażający sposób uświadamia go to, jak wielka jest skala problemu. Nagranie całości spotkania z Tomaszem Sekielskim w Olkuszu można zobaczyć na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu na Facebooku.

zdjęcia: Mariusz Majta

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *