Armaty i działa przeciwlotnicze już niebawem na Pustyni Błędowskiej!

Na Pustyni Błędowskiej już wkrótce pojawi się zdemilitaryzowany sprzęt wojskowy, taki jak działa przeciwlotnicze i armaty polowe. Historycznie taki sprzęt znajdował się w różnych częściach Pustyni i był wykorzystywany przez wojskowe lotnictwo, a jego ponowne ulokowanie na Pustyni ma być formą odtworzenia jej militarnego dziedzictwa. Co ważne, dziedzictwa ciągle żywego, gdyż największy w Polsce i tej części Europy obszar lotnych piasków do dziś w części jest wykorzystywany przez armię.

landscape 1259711 1 - Armaty i działa przeciwlotnicze już niebawem na Pustyni Błędowskiej!

Cała inicjatywa odbędzie się dzięki realizacji projektu „Pustynna Burza”, mającego na celu odtworzenie oraz promocję militarnego dziedzictwa naszej pustyni. To nie jedyne atrakcje, jakie czekają na mieszkańców i turystów. W ramach projektu przewidziano także rajdy terenowe, w trakcie których uczestnicy będą mieli okazję poznać militarne oraz przyrodnicze aspekty dziedzictwa Pustyni, a także skosztować żołnierskiej grochówki, gotowanej w kuchni polowej, której zakup również jest częścią projektu. Wszystko to jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Gościnna”. Omawiany projekt do konkursu złożyło Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Ku uciesze mieszkańców ziemi olkuskiej, okazał się on być zwycięski, otrzymując wysoką dotację w wysokości 30 000 zł.

To nie jedyne zmiany na Pustyni Błędowskiej, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Niedawno pojawiła się tam także „róża wiatrów”, czyli specjalna, drewniana platforma widokowa. Ma ona być punktem recepcyjnym na ścieżkach dydaktycznych po pustyni. Dojechać będzie na nią można ulicą Bolesławską, której otwarcie planowane jest w okolicach weekendu majowego. Ta inwestycja również realizowana jest dzięki dofinansowaniu, tym razem unijnemu. Suma potrzebna na realizację projektu to 1 800 000 zł, a koszt samej budowy „Róży wiatrów” to około milion złotych.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *