A więc jednak. Koalicja PiS oraz OdNowy w Powiecie ogłoszona

Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy – Kontynuacji zawiązali już koalicję w Radzie Powiatu Olkuskiego: „Koalicja wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań. Być może uda się ją powiększyć do 23 radnych. Wszystko dla dobra powiatu” – mówi poseł Jacek Osuch.

P1100841 - A więc jednak. Koalicja PiS oraz OdNowy w Powiecie ogłoszona

Już po pierwszej turze wyborów zaczęto powszechnie spekulować o politycznym „dealu” PiS-u oraz OdNowy – Kontynuacji. Niezwykle wiele kontrowersji wzbudziło oświadczenie OdNowy w Przeglądzie Olkuskim, w którym dotychczasowy Starosta Paweł Piasny, dotychczasowy Wicestarosta Jan Orkisz oraz kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz z tego komitetu Sebastian Tomsia zachęcali do głosowania na Łukasza Kmitę w II turze wyborów na gospodarza „Srebrnego Miasta”. Fakt ten mocno zaskoczył wiele osób, jako że udzielający poparcia kandydatowi PiS Paweł Piasny startował wielokrotnie do Sejmu z list Platformy Obywatelskiej i z Kmitą nieraz miewał w przeszłości „na pieńku”, a Jan Orkisz był ostatnim Sekretarzem Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Olkuszu.

odnowa - A więc jednak. Koalicja PiS oraz OdNowy w Powiecie ogłoszona

Oprócz powszechnego zaskoczenia, fakt ten rozsierdził także wiele osób. Zarówno na facebookowym profilu Jana Orkisza, Pawła Piasnego czy też naszym, pojawiły się dziesiątki komentarzy określających w „żołnierskich słowach” decyzję wymienionych Panów, nazywających ich rozczarowaniem dekady czy też przepraszających, że namawiali do głosowania na OdNowę – Kontynuację. Jak się również okazało, oświadczenie Piasnego, Orkisza i Tomsi nie spodobało się także wszystkim kandydatom OdNowy. W następnym numerze Przeglądu oświadczenie to nie zawierało już loga komitetu.

haberka - A więc jednak. Koalicja PiS oraz OdNowy w Powiecie ogłoszona

Jednocześnie powszechnie zaczęto spekulować co za takie poparcie otrzyma sama OdNowa – Kontynuacja czy też sami trzej wymienieni Panowie. Zgodnie z przewidywaniami, Prawo i Sprawiedliwość zawarło koalicję z OdNową w Radzie Powiatu Olkuskiego. PiS w wyborach powiatowych uzyskał 9 mandatów, a komitet Pawła Piasnego 6. Do posiadania większości potrzeba 12 radnych (łącznie w Radzie Powiatu Olkuskiego zasiadają 23 osoby – przyp. red.). Co ciekawe Paweł Piasny na wczorajszym spotkaniu powiedział: „Tworzymy stabilną, 16-osobową koalicję”. To oznacza, że oprócz Radnych dwóch wspomnianych komitetów w koalicję wszedł jeszcze jeden Radny.

P1100844 - A więc jednak. Koalicja PiS oraz OdNowy w Powiecie ogłoszona

Ostatnią zagadką jest wybór samego Starosty Powiatu Olkuskiego. Kiedy Prawu i Sprawiedliwości udało się wprowadzić 9 radnych, zaczęto się spodziewać, że włodarz Powiatu będzie pochodził właśnie z tego komitetu. Wiele osób zaczęło nawet tego oczekiwać, jako że skoro PiS poniekąd wygrał wybory w Powiecie, to powinien nim także rządzić. Czy jednak w zamian za wspomniane poparcie Łukasza Kmity w II turze wyborów na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz PiS „odda” teraz stanowisko Starosty w ręce Pawła Piasnego? Na 21 listopada powołano pierwszą sesję nowego składu Rady. W programie obrad przewidziano jednak na razie jedynie wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady.

źródło: Przegląd Olkuski

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *