„A w Krzykawce na „Weselu” zebrało się gości wielu…”

     Jak co roku, wraz z nadejściem miesiąca września, odbyła się kolejna, ogólnopolska, VI edycja „Narodowego Czytania”. Wspomniana akcja ma na celu propagowanie znajomości polskiej literatury, poprzez publiczne odczytywanie fragmentów dzieł narodowych. Tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem objęła para prezydencka, która sama włączyła się we wspólne czytanie. Do tegorocznej akcji został wybrany dramat Stanisława Wyspiańskiego, pod tytułem „Wesele”.

www - "A w Krzykawce na „Weselu” zebrało się gości wielu…"

     W Gminie Bolesław po raz kolejny włączono się we wspólne czytanie. Tegoroczna edycja odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej z filią w Krzykawce, w staropolskim dworku. Miejsce akcji wydaje się idealnie odwzorowywać bronowicką chatę, w której odgrywała się akcja dramatu Wyspiańskiego. Mimo tego, że od publikacji dramatu minęło blisko 120 lat, poruszane problemy w dziele w dalszym ciągu są aktualne w otaczającej teraźniejszości. W programie akcji była prezentacja treści książki, czytanie dramatu przez zaproszonych gości oraz poczęstunek.

mmmmmmmmm - "A w Krzykawce na „Weselu” zebrało się gości wielu…"

     „Narodowe Czytanie” w gminie Bolesław uświetniła znakomita obsada ról, na czele z panem wójtem Krzysztofem Dudzińskim, który wcielił się w rolę gospodarza i dziennikarza. W pozostałych bohaterów wcielili się następujący zaproszeni goście: pan młody – Krzysztof Sikora, panna młoda – Agnieszka Anioł, radczyni – pani wójt Krystyna Kowalewska, Zosia – Magdalena Pichlak, Rachel – Iwona Skupińska, ksiądz – proboszcz  parafii rzymskokatolickiej w Bolesławiu Sylwester Kulka, poeta – Patryk Grybski, Maryna – Barbara Molęda, Haneczka – Maria Sutyła, Czepiec – Jacek Pierwocha, Klimina – Józefa Krawczyk, Żyd – Dawid Katolik.

qq - "A w Krzykawce na „Weselu” zebrało się gości wielu…"

     Nad organizacją akcji w Bolesławiu pieczę sprawowała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waśniewskich w Bolesławiu, Pani Renata Strojna, wraz z pomocą pracowników bibliotek w Bolesławiu.  Akcja trwała od godziny jedenastej do około trzynastej. Mieszkańcy, zarówno młodsi, jak i trochę starsi, również dopisali, licznie przybywając w progi dworu, by zagłębić się w lekturze.

zdjęcia: Monika Sienkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *