83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Olkuszu

2022-09-02 /217
83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Olkuszu

1 września br. w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem "Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945" w olkuskim Parku Miejskim odbyła się uroczystość. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojny, w tym Olkusza i olkuszan, którzy zginęli. Organizacje kombatanckie i władze miasta złożyły na pamiątkę bukiety pod pomnik. Bukiety złożyły następujące osoby: Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Jan Kucharzyk, przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceburmistrzowie Dariusz Murawski i Marcin Wiercioch. 

- Dziś cofamy się pamięcią do tych tragicznych czasów, kiedy nasi przodkowie musieli z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę.  To dzięki ich ofierze możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju. Jak pamiętamy, podczas II Wojny Światowej ginęli żołnierze, ale i ludność cywilna. Tak, jak teraz podczas wojny na Ukrainie. Dlatego naszą odpowiedzią na doświadczenie II wojny światowej, a także wydarzenia, jakie mają miejsce za naszą wschodnią granicą powinien być udział w integrowaniu się wolnego świata, wzmacnianie NATO oraz polskiego bezpieczeństwa i siły polskiej obrony. – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

83 lata temu Władysław Gnyś zestrzelił pierwszy niemiecki bombowiec nad Żuradą. Współcześni historycy określają Antoniego Kocjana, który opracował rakiety V1 i V2, jako "człowieka, który wygrał wojnę", co jest nawiązaniem do działalności partyzantów i innych zbrojnych oddziałów polskiego ruchu oporu w naszym regionie. W krwawą środę w straszliwy sposób zlikwidowano olkuskie getto. 

Dzisiaj w Szkole Podstawowej im. Kpt. pilota Władysława Gnysia w Żuradzie podczas inauguracji nowego roku szkolnego została otwarta planszowa wystawa „Pułkownik Władysław Gnyś – bohater z Sarnowa”, jaka została przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W 1961 roku na olkuskim rynku uroczyście odsłonięto "Pomnik Poległych za Ojczyznę i Pomordowanych przez Faszystów 1939-1945". Z inicjatywą jego budowy wystąpili mieszkańcy Olkusza, którzy przeżyli wojnę i okupację, a którzy ufundowali pomnik, aby oddać hołd poległym i pomordowanym. Olkuski rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920-1974) w czasie wojny walczył w Wojsku Polskim i był uczestnikiem inicjatywy postawienia pomnika. Pomnik został rozebrany jesienią 2011 roku. Podczas rewitalizacji Starego Miasta w Olkuszu w 2011 roku odkryto pod nim kilkadziesiąt urn wypełnionych ziemią z pól bitewnych i miejsc martyrologii z czasów II wojny światowej. Pomnik został przeniesiony do Parku Miejskiego po zakończeniu rewitalizacji w 2013 roku. 

O wydarzeniach wojny obronnej 1939 roku i początkowych fazach okupacji opowiada film dokumentalny "Ocalić od zapomnienia", oparty na relacjach naocznych świadków. Film został wyprodukowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. 

Kuba Łuc

Kuba Łuc