83-latka z Bukowna okradziona na ponad 16 tysięcy zł. metodą „na litość”.

Oszuści nieustannie modyfikują metody swoich działań, a ich ofiarami padają często osoby starsze, samotne i dobrego serca, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej i nagłej sytuacji. Boleśnie przekonała się o tym na własnej skórze 83-latka z Bukowna, która została okradziona metodą „na litość” na ponad 16 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 9 grudnia około godziny 13:30. To właśnie wtedy do mieszkania starszej pani zapukała krępej budowy, ubrana w jasną odzież, kobieta w średnim wieku, prosząc o coś do picia i do jedzenia. Jako że mieszkanka Bukowna chciała pomóc, to nie zastanawiając się ani przez chwilę wpuściła ją do mieszkania, gdyż nie sądziła, że kobieta może ją okraść. Kiedy oszustka weszła do środka i nabierała wody do słoika, to w tym czasie druga kobieta w pośpiechu plądrowała pomieszczenia w poszukiwaniu cennych przedmiotów i pieniędzy. Dopiero gdy oszustki wyszły, to 83-latka zorientowała się, że drzwiczki od jednej z szafek meblowych są uchylone i brakuje w niej oszczędności, które przechowywana tam seniorka. Kobieta straciła ponad 16 tysięcy złotych.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu olkuskiego, mundurowi apelują o czujność i rozwagę. Oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się nie cofną się bowiem przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Bez żadnych skrupułów bardzo często wykorzystują oni łatwowierność osób starszych, nie bacząc na ich trudną sytuację życiową czy zdrowotną. Oszuści zazwyczaj działają w dwójkę, pukając do drzwi pod różnym pretekstem: proszą o pomoc materialną, o coś do picia lub jedzenia lub tłumaczą, że są pracownikami gazowni, elektrowni czy wodociągów. Podczas gdy jedna z osób absorbuje uwagę domownika zadając mu liczne pytania, druga w tym czasie plądruje mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *