76. rocznica zagłady Żydów olkuskich

76 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście.

Historię i kulturę przybliżą wydarzenia towarzyszące: koncert muzyki klezmerskiej, wystawa plenerowa, spacer historyczny oraz seminaria dla młodzieży. Główna część uroczystości odbędzie się w środę 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia przed 76 laty z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu Auschwitz–Birkenau. O godzinie 18:00, po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zagładę olkuskich Żydów na budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu, rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów, spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem na dworzec kolejowy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Francesco Nullo, Mieczysława Karwińskiego, Króla Kazimierza Wielkiego do stacji PKP. Marsz Pamięci organizowany jest od 2006 roku przez Ireneusza Cieślika.

plakat 76 rocznica - 76. rocznica zagłady Żydów olkuskich

Poza główną częścią obchodów, organizatorzy przygotowali też cały szereg wydarzeń towarzyszących. W piątek 8 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”, który wyruszy spod Punktu Informacji Turystycznej MSiT, przy ul. Floriańskiej 8. W sobotę 9 czerwca o godzinie 18:00 na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi”, a następnie rozpocznie się koncert muzyki klezmerskiej, w którym wystąpi zespół KLEZMORIM TRIO. W przypadku niepogody, koncert organizowany przez olkuski Miejski Ośrodek Kultury rozpocznie się o godz. 18:30 w olkuskim MOK-u przy ul. Szpitalnej 32 (wstęp wolny). Z kolei we wtorek i środę (12 i 13 czerwca) odbędą się tam warsztaty dla uczniów olkuskich szkół, zatytułowane „Żyli wśród nas”. Warsztaty poświęcone historii, tradycjom i kulturze olkuskich Żydów zakończy spacer śladem olkuskich Żydów i zwiedzanie wystawy plenerowej na rynku.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *