720 lat „Srebrnego Miasta”

Dawno, dawno temu, a dokładnie w 1299 roku, niejaki „Henricus, civis de Ilkusz”, czyli Henryk mieszczanin olkuski, otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście.

spacer historyczny 4 - 720 lat "Srebrnego Miasta"

Co prawda wcześniejsze wzmianki, takie jak ta z 1184 roku, potwierdzająca istnienie olkuskiej parafii, czy dokument księcia Bolesława Wstydliwego z 1257 roku, w którym zobowiązał się wypłacać klasztorowi klarysek dwie grzywny złota rocznie z dochodów za olkuski ołów, dotyczą Olkusza, ale nie ma pewności, czy posiadał on już wtedy prawa miejskie. Aby przybliżyć mieszkańcom i turystom historię Olkusza, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przygotował cały szereg działań popularyzujących historię, zabytki i atrakcje turystyczne „Srebrnego Miasta”.

Zaproponowane przez nas różnorodne i skierowane do różnych grup odbiorców działania mają na celu zainteresowanie mieszkańców i turystów naszą bogatą historią, z której jesteśmy dumni. Zachęcam wszystkich do udziału w naszych inicjatywach oraz odwiedzin atrakcji, których w naszym „Srebrnym Grodzie” nie brakuje – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

dni olkusza 2019 921 - 720 lat "Srebrnego Miasta"

Obchody 720-lecia Olkusza rozpoczęło tegoroczne Święto Srebra, czyli Dni Olkusza 2019. Kolejną inicjatywą z okazji urodzin „Srebrnego Miasta” jest akcja „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”, w ramach której w tym roku odbywa się 15 bezpłatnych wycieczek tematycznych po historii i zabytkach Olkusza. Modyfikacji poddano również logo Olkusza, tak aby przypominało ono o 720-leciu miasta. Banery z tym znakiem oraz panoramą dawnego Olkusza i współczesną panoramą zostały już umieszczone w kilku punktach miasta. „Urodzinowe” logo Olkusza znalazło się także na specjalnej edycji kartek pocztowych przygotowanych przez olkuski magistrat oraz na okolicznościowym stemplu.

logo 720 lat olkusza - 720 lat "Srebrnego Miasta"

Został także opracowany specjalny folder „Olkusz. Srebrne Miasto” przybliżający historię, zabytki i współczesność naszego miasta. Na zlecenie magistratu powstał również krótki film, w którym, z użyciem nowoczesnych technik, zostały zaprezentowane największe atrakcje Gminy Olkusz. Zapowiedź filmu można obejrzeć na telebimie przed budynkiem magistratu, a pełną wersję w internecie. Pierwsi widzowie mieli jednak okazję zobaczyć film Zatrzymaj się w Srebrnym Mieście w czasie Święta Srebra 2019 oraz na dużym ekranie w olkuskim kinie „Zbyszek”.

720 materialy promocyjne - 720 lat "Srebrnego Miasta"

Interesujmy się naszym miastem, chciejmy go poznawać i doświadczać. Można to robić na własną rękę, ale również z pomocą wszystkich instytucji, które organizują inicjatywy skierowane do różnych grup. Ważne, byśmy potrafili dostrzec, jak wiele piękna jest w „Srebrnym Mieście” – podsumowuje Roman Piaśnik.

Już wkrótce zostanie również ogłoszony internetowy quiz, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o historii i zabytkach Olkusza. Dla zwycięzców zostaną przygotowane zestawy okolicznościowych materiałów promocyjnych, wykonanych z okazji jubileuszu miasta. Ponadto, we współpracy z grupą pasjonatów tworzących TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację, przygotowana została trasa po naszym mieście związana z historią Olkusza. Zabawa polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi i udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania. W tym roku powstanie także „Srebrny szlak gwarków olkuskich”, czyli ścieżka edukacyjno-historyczna w obrębie olkuskiej starówki. Postacie gwarków, czyli olkuskich górników, zostaną ustawione przy najciekawszych zabytkach olkuskiej starówki.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *