70-kilometrowa podróż w 2 godziny, czyli nowe autobusy do Krakowa już kursują

Wczoraj pierwsze przejazdy zaliczyły autobusy kursujące na nowoutworzonych liniach Kraków-Olkusz oraz Olkusz-Kraków. O ile potrzeby alternatywy dla podróżujących przez Drogę Krajową nr 94 busów raczej nikt nie kwestionuje, tak utworzone w ramach tzw „Piątki Kaczyńskiego” linie mocno odstają od oczekiwań mieszkańców. Dość powiedzieć, że dwie z nowych tras liczą sobie odpowiednio 80 i 78 przystanków, mierzą 71,6 oraz 69,7 km, a także trwają godzinę i 55 minut oraz godzinę i 49 minut.

69278165 2417237351853913 56791373302464512 o - 70-kilometrowa podróż w 2 godziny, czyli nowe autobusy do Krakowa już kursują
fot. Profil Agaty Gorgoń na Faceboku

Jeszcze przed otwarciem nowych linii media alarmowały, że słynna „reaktywacja PKS-ów” to wielka klapa. W Małopolsce samorządy mogły bowiem wziąć na dopłaty do przewozów 16 mln zł, a chętnych było zaledwie na… 1 mln zł. Powstanie zatem w sumie 38 nowych linii autobusowych, choć miało ich być aż kilkanaście razy więcej. Alternatywy dla jeżdżących dotychczas przez „krajówkę” busów w nowych liniach szczególnie upatrywali mieszkańcy ziemi olkuskiej lecz niestety okazuje się, że utworzone linie autobusowe znacznie odbiegają od oczekiwań.

69595178 2417237701853878 5453873957792907264 o - 70-kilometrowa podróż w 2 godziny, czyli nowe autobusy do Krakowa już kursują
fot. Profil Agaty Gorgoń na Facebooku

Jako Stowarzyszenie „SIMO” zebraliśmy ponad 1000 podpisów mieszkańców Olkusza oraz okolicznych gmin, aby wprowadzić autobusy na linii Olkusz-Kraków. Naszym celem było ułatwienie skomunikowania naszej części województwa z stolicą regionu. Chodziło nam jednak nie tylko o „przesiadkę” mieszkańców z aut do autobusów, co zwiększyło by przepustowość DK 94, ale również możliwość kupna biletu miesięcznego, ulgowego, czy możliwość dojazdu do Krakowa dla osób niepełnosprawnych, którzy obecnie takiej możliwości nie posiadają. Pomysł ostatnio zaprezentowany przez rząd nijak nie wpisuje się do naszych próśb – komentuje Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej Mateusz Kamionka.

70297291 2417238341853814 4857469731008937984 o - 70-kilometrowa podróż w 2 godziny, czyli nowe autobusy do Krakowa już kursują
fot. Profil Agaty Gorgoń na Facebooku

Przypominamy bowiem, że to właśnie olkuskie stowarzyszenie przeprowadziło na wiosnę tego roku zbiórkę podpisów w sprawie utworzenia specjalnej linii autobusowej Olkusz-Kraków. Miała ona nie tylko zapewniać wyższy komfort przejazdu, ale także obsługiwać chociażby bilety miesięczne czy ulgowe. W ciągu miesiąca od powstania petycji internetowej w tej sprawie inicjatywę wsparło ponad 1 000 osób. Zebrane podpisy trafiły na biurka wielu urzędów i instytucji, a następnie przez kilka miesięcy miejsce miały spotkania z samorządami oraz władzami rządowymi. Niespodziewanie w piątek 27 sierpnia ogłoszono nagle, że już od września na terenie Małopolski kursować będzie 38 nowych linii autobusowych. Szczegółów nie znał jednak niemal nikt.

69935587 2417238368520478 5123597883332886528 o - 70-kilometrowa podróż w 2 godziny, czyli nowe autobusy do Krakowa już kursują
fot. Profil Agaty Gorgoń na Facebooku

Oczywiście jesteśmy radzi, że mieszkańcy innych gmin takich, jak Krzeszowice czy Trzyciąż będą mieć ułatwiony dojazd do Krakowa, jednak dla mieszkańców Gminy Olkusz i gmin „zachodnich” naszego powiatu takie rozwiązanie jest niestety z ekonomicznego punktu widzenia wybitnie niekorzystne. Nie chodzi tylko o czas przejazdu, ale także o cenę biletu, która w wypadku np. dojazdu do Krzeszowic będzie składała się z biletu na autobus oraz na pociąg (chyba, że powstanie bilet łączony). Utworzone zostały linie alternatywne, które oczywiście mogą być brane pod uwagę przez mieszkańców, ale nie jest to docelowe rozwiązanie dla Olkusza. Jako Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej dalej będziemy zabiegać o skomunikowanie naszego miasta ze stolicą województwa na miarę XXI wieku – podsumowuje Mateusz Kamionka.

Jeszcze przed pierwszymi kursami autobusów na nowych liniach wielki sukces odtrąbić zdążył natomiast Poseł Jacek Osuch. W ogłoszeniu wyborczym na łamach Przeglądu Olkuskiego z chwytliwym tytułem „Minister Jacek Osuch: ruszamy z Funduszem Autobusowym. Dotrzymaliśmy słowa!” przekonuje, że „od lat mieszkańcy mniejszych miejscowości z naszego terenu przychodzili do jego biura poselskiego z wnioskami o uruchomienie komunikacji w miejsce zlikwidowanych przed laty PKS-ów. Niestety samorządy nie były chętne dopłacać do nierentownych połączeń. Dziś sytuacja się zmienia. Przywracamy połączenia, z których kiedyś chętnie korzystali pasażerowie”. Uwagę wielu internautów zwrócił fakt, że Poseł Prawa i Sprawiedliwości w sprytny sposób sugeruje, jakoby utworzenie nowych linii autobusowych było jego zasługą. Dla przykładu, pod informacją na ten temat, którą Poseł Jacek Osuch zamieścił na swoim profilu na Facebooku, widnieje napis „Pokora, praca, zasady. Jacek Osuch – nr 5 na liście Prawo i Sprawiedliwość”.

Podobnie sprawy miały się niedawno w przypadku ogłoszenia środków, które przypadły powiatowi olkuskiemu z Funduszu Dróg Samorządowych. Jacek Osuch zamieścił tę informację… razem ze zdjęciem, na którym z dumnie wypiętą piersią pozuje on na tle Drogi Krajowej nr 94: „Psze pana co pan zrobił w tej sprawie? Nic!” – napisał w komentarzu był Starosta Olkuski Paweł Piasny. „Przypisał sobie zasługi! Sam! Trochę czasu (lat) było trzeba by się w tym wyszkolić, bo na początku nawet to robił dla niego niejaki Ł.Kmita. Który też źle na tym nie wyszedł” – odpowiedział mu z kolei Pan Adam. Inni zwracali z kolei uwagę na niespełnioną obietnicę Posła Osucha dotyczącą gruntownej przebudowy „krajówki” na odcinku od Bolesławia aż po Olkusz. Ostatnimi czasy dowiedzieliśmy się bowiem, że hucznie ogłoszony przez parlamentarzystę z Olkusza remont jednak się nie odbędzie.

zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *