63-latka z powiatu olkuskiego okradziona na ponad 100 tysięcy złotych

63-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego poznała niedawno na jednym z portali społecznościowych mężczyznę podającego się za inżyniera pracującego na statkach. Już po kilkunastu dniach bardzo dynamicznego korespondowania oszust poprosił ją o pomoc finansową. Nierozważna kobieta przelała mu swoje oszczędności w kwocie… ponad 100 tysięcy złotych.

63-latka zawarła w ostatnim czasie, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, znajomość z dwoma mężczyznami. Jeden z nich przedstawiał się jako lekarz pracujący w Syrii, a drugi podawał się za inżyniera pracującego na statkach. Znajomość zawarta w sieci przebiegała bardzo dynamicznie i już po kilkunastu dniach korespondowania oszust-inżynier poprosił kobietę o pomoc finansową. Mężczyzna oświadczył, że otrzymał spore wynagrodzenie za pracę, ale pieniądze te zostały na granicy w Belgii i nie może ich odzyskać. Poprosił więc, aby mieszkanka powiatu olkuskiego przesłała mu gotówkę, ponieważ dzięki temu będzie mógł dokonać opłat na granicy.

Niestety 63-latka przelała mu swoje oszczędności w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Olkuscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy nawiązywaniu kontaktów w sieci, szczególnie, gdy nowo poznana osoba prosi nas o pomoc i oczekuje wpłacenia pieniędzy na jej konto. Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom i pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji wykorzystują nasze uczucia. Historie, które opowiadają, czy to pod legendą lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, czy też żołnierza będącego na misji, są jedynie wytworem ich wyobraźni. Ten proceder trwa już od wielu lat i wciąż jest doskonalony przez oszustów.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *