63-latka z powiatu olkuskiego okradziona na ponad 100 tysięcy złotych

63-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego poznała niedawno na jednym z portali społecznościowych mężczyznę podającego się za inżyniera pracującego na statkach. Już po kilkunastu dniach bardzo dynamicznego korespondowania oszust poprosił ją o pomoc finansową. Nierozważna kobieta przelała mu swoje oszczędności w kwocie… ponad 100 tysięcy złotych.

63-latka zawarła w ostatnim czasie, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, znajomość z dwoma mężczyznami. Jeden z nich przedstawiał się jako lekarz pracujący w Syrii, a drugi podawał się za inżyniera pracującego na statkach. Znajomość zawarta w sieci przebiegała bardzo dynamicznie i już po kilkunastu dniach korespondowania oszust-inżynier poprosił kobietę o pomoc finansową. Mężczyzna oświadczył, że otrzymał spore wynagrodzenie za pracę, ale pieniądze te zostały na granicy w Belgii i nie może ich odzyskać. Poprosił więc, aby mieszkanka powiatu olkuskiego przesłała mu gotówkę, ponieważ dzięki temu będzie mógł dokonać opłat na granicy.

Niestety 63-latka przelała mu swoje oszczędności w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Olkuscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy nawiązywaniu kontaktów w sieci, szczególnie, gdy nowo poznana osoba prosi nas o pomoc i oczekuje wpłacenia pieniędzy na jej konto. Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom i pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji wykorzystują nasze uczucia. Historie, które opowiadają, czy to pod legendą lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, czy też żołnierza będącego na misji, są jedynie wytworem ich wyobraźni. Ten proceder trwa już od wielu lat i wciąż jest doskonalony przez oszustów.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *