58-latka z powiatu olkuskiego przelała internetowemu oszustowi… 120 tysięcy złotych

58-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego, wierząc że koresponduje w sieci z amerykańskim inżynierem pracującym na platformie wiertniczej na Morzu Północnym, przelała na konto oszusta… 120 tysięcy złotych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjęli zawiadomienie o oszustwie we wtorek 26 maja. 58-latka we wrześniu ubiegłego roku, za pomocą jednego z portali społecznościowych, zawarła znajomość z mężczyzną podającym się za amerykańskiego inżyniera pracującego na platformie wiertniczej na Morzu Północnym w Szkocji. Internetowa znajomość przebiegała bardzo dynamicznie, gdyż  już po kilku miesiącach oszust obiecywał, że przyjedzie do kobiety na Święta Bożego Narodzenia. Mężczyzna napisał jednak później, że firma, w której pracuje, nie wyraziła zgody na jego przyjazd do Polski.

Oszust przekonywał kobietę, że w Polsce zamierza otworzyć własną firmę, jednak nie może opłacić rachunków związanych z podróżą z powodu zablokowanego konta bankowego. Mężczyzna poprosił zatem, by kobieta zapłaciła depozyt oraz uiściła inne opłaty związane z jego przyjazdem do kraju, obiecując jej zwrot wszystkich pieniędzy. Kobieta, myśląc, że szybko odzyska pieniądze, przelała łącznie oszustowi ponad 120 tysięcy złotych. Dopiero wtedy zorientowała się, że najprawdopodobniej ma do czynienia z oszustem i o całym zajściu powiadomiła funkcjonariuszy.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy nawiązywaniu kontaktów w sieci, szczególnie gdy nowo poznana osoba prosi nas o pomoc i oczekuje wpłacenia pieniędzy na jej konto. Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom i pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji wykorzystują nasze uczucia. Historie, które opowiadają, czy to pod legendą lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, czy też żołnierza będącego na misji, są jedynie wytworem ich wyobraźni. Ten proceder trwa już od wielu lat i wciąż jest doskonalony przez oszustów. Przypominamy również , że do podobnego zdarzenia doszło w marcu bieżącego roku. 63 letnia mieszkanka powiatu olkuskiego została wówczas oszukana na ponad 100 tysięcy złotych.

źródło: olkusz.policja.gov.pl
zdjęcie (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *