5 nieudanych prób oszustw „na wnuczka” jednego dnia w Olkuszu

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Dzięki temu kilku mieszkańców Olkusza nie dało się zwieść oszustowi, który podawał się za ich wnuczka.

Do usiłowania oszustwa doszło 5 czerwca, kiedy to przestępca zadzwonił do pięciu starszych mieszkańców Olkusza i za każdym razem podawał się za ich wnuczka. Mężczyzna przedstawiał zmyśloną historię, informując swoich rozmówców, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy na załatwienie sprawy na Policji, chcąc w ten sposób wyłudzić 60 tysięcy złotych. Na szczęście do przekazania pieniędzy nie doszło, jako że rozmówcy w porę zorientowali się, że mają do czynienia z oszustem i o tych zdarzeniach poinformowali funkcjonariuszy.

Olkuscy policjanci przypominają, że złodzieje działają szybko i wykorzystują wszelkie preteksty, by tylko wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Opowiadane przez nich historie to najczęściej wytwór ich wyobraźni, niemający żadnego pokrycia z rzeczywistością, dlatego w takich sytuacjach należy być przezornym. Jeśli osoba podająca się za naszego krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, sprawdźmy czy jest to prawdziwy członek naszej rodziny. W takich sytuacjach należy zatem natychmiast przerwać rozmowę i zadzwonić do niego na numer, który posiadamy. Nigdy nie powinno się bowiem przekazywać pieniędzy nieznajomym. W każdej podejrzanej czy wątpliwej sytuacji należy również niezwłocznie skontaktować się z Policją, przekazując swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *