5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”

Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” to organizacja skupiająca młodych mieszkańców powiatu olkuskiego, którzy mimo swojej aktywności zawodowej poświęcają swój wolny czas mieszkańcom Olkusza i okolic. 7 stycznia 2014 roku zostało ono wpisane do rejestru KRS i od tej chwili oficjalnie prowadzi swoją działalność.

P1120076 - 5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej "SIMO"
fot. Michał Pasternak

Członkowie grupy angażują się w działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną, zachęcając do aktywności zarówno młodzież, jak i seniorów. Ogromnym impulsem do jej rozwoju było pozyskanie środków z Gminy Olkusz na reaktywację klubu „Krecik” na Osiedlu Młodych. W 2016 roku stary, nieużywany lokal, dzięki determinacji członków stowarzyszenia i pomocy mieszkańców „Srebrnego Miasta”, zaczął tętnić życiem, stając się okolicznym centrum spotkań.

P1120034 - 5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej "SIMO"
fot. Michał Pasternak

Celem klubu jest integracja i aktywizacja mieszkańców, którzy mają możliwość rozwinięcia swoich zainteresowań, nie obciążając swoich często skromnych budżetów domowych. W ofercie klubu znajduje się m.in. zajęcia plastyczne, takie jak malowanie na szkle, warsztaty kulinarne czy bezpłatna nauka języków. Coś dla siebie mogą znaleźć tutaj także osoby szukające zajęć ruchowych. W ofercie mamy takie pozycje jak Joga czy Zumba – mówi prezes Stowarzyszenia „SIMO” Olga Kamionka.

P1120068 - 5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej "SIMO"
fot. Michał Pasternak

Organizacja ma na swoim koncie liczne projekty, zarówno regionalne jak i ogólnokrajowe. Zaliczyć możemy do nich m.in. Międzynarodową Szkołę Letnią w Olkuszu dla studentów z zagranicznych uczelni oraz cykl warsztatów „Młody Aktywny Obywatel” czy „Patriotyzm Młodego Pokolenia”, organizowanych dla olkuskiej młodzieży we współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W trakcie swojej pięcioletniej działalności stowarzyszenie umożliwiło także dzieciom z okolicznych szkół i przedszkoli przygotowanie własnoręcznych kartek pocztowych z pozdrowieniami z Olkusza, które zostały następnie rozesłane do wszystkich zagranicznych ambasad na terenie naszego kraju.

P1120077 - 5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej "SIMO"
fot. Michał Pasternak

Od samego początku jesteśmy otwarci na bieżące potrzeby mieszkańców. Naszym największym atutem jest energia do działania oraz pomysły, które są coraz bardziej dostrzegane przez grantodawców. Uważamy, że aktywna organizacja pozarządowa powinna zabiegać o środki zewnętrzne spoza gminy, aby niejako wykazać, że ich pomysły są warte uwagi – tłumaczy wiceprezes stowarzyszenia Mateusz Kamionka.

P1120066 - 5-lecie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej "SIMO"
fot. Michał Pasternak

Jednym z największych osiągnięć Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej była realizacja działań upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach wieloletniego programu dotacyjnego „Niepodległa”. Członkowie grupy przygotowali także film dokumentalny zawierający wspomnienia mieszkańców naszego miasta z czasów PRL. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności, która gremialnie głosowała na projekty przygotowane przez „SIMO”, organizacja pozyskała fundusze z programów CIF „Witaj piękna Polsko!” oraz PZU „PomocToMoc”. Dzięki tym środkom ogrodzono teren wokół klubu „Krecik”, odnowiono zewnętrzną i wewnętrzną część obiektu, zakupiono profesjonalny sprzęt do zajęć ruchowych w sali fitness oraz wyremontowano okoliczne place zabaw.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *