27. „Relaksacyjna” Masa Krytyczna przejechała ulicami Olkusza

     28 lipca odbyła się 27. edycja Olkuskiej Masy Krytycznej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi władz miasta i ogółu społeczeństwa na potrzeby rowerzystów. Dlaczego „Relaksacyjna” Masa Krytyczna? Jak przekonują organizatorzy, jazda rowerem to po prostu niezwykle relaksująca aktywność, oczywiście pod warunkiem, że można jechać bezpiecznie i komfortowo: „Pięknie dotrzeć zrelaksowanym do parków, basenów, bądź obiektów sportowych czy kulturalnych i tam pozostawić bezpiecznie rower. To wymaga jednak odpowiedniej infrastruktury i organizacji ruchu.”

     Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na potrzeby rowerzystów. W Olkuszu zainicjowana została przez grupę „Rowerowy Olkusz”.

     Na olkuskim rynku, tradycyjnie o godzinie 18:00, jak w każdy ostatni piątek miesiąca, zebrało się ponad 60 osób, mimo „straszącej” pogody, by wspólnie zamanifestować potrzebę zrealizowania wyżej wymienionych postulatów. Nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, podczas przejazdu Masy Krytycznej oraz nad bezpieczeństwem samych uczestników, czuwała policja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *