25 lat minęło… czyli srebrny jubileusz Diecezji Sosnowieckiej

     Urodziny to piękny i szczególny dzień dla jubilata. Tym razem jubilat był wyjątkowy, tak więc i uroczystości musiały być niezwykłe. Rok 2017 jest wyróżniającym się okresem w stosunkowo krótkiej historii Kościoła sosnowieckiego. W sobotę 25 marca, w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, odbyła się msza inaugurująca obchody 25-lecia Diecezji Sosnowieckiej.

     Uroczystą mszę celebrował ksiądz biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak, wraz z biskupami Piotrem Skuchą i Jerzym Maculewiczem (pochodzącym z Diecezji Sosnowieckiej, a obecnie posługującym w Uzbekistanie), księdzem kanclerzem Mariuszem Karasiem i księdzem rektorem Konradem Kościkiem. W trakcie niezwykłego nabożeństwa poświęcono figury Matki Boskiej Fatimskiej, które obecnie goszczą w rodzinach sosnowieckich parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni diecezjalni, przedstawiciele sejmu i senatu, władze samorządowe oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podniosłość Eucharystii nadała oprawa muzyczna Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej, pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, wraz z Chórem Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach.

     Odrębną częścią srebrnego jubileuszu jest również 25-lecie istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. 13 maja przypada również 100. rocznica pierwszego z objawień Matki Bożej w Fatimie. Natomiast ksiądz biskup pomocniczy Piotr Skucha, obchodzi w tym roku 30-lecie przyjęcia sakry biskupiej.

     W dniu 11 czerwca, na placu Papieskim w Sosnowcu, odbędą się dalsze obchody jubileuszu ćwierćwiecza istnienia Diecezji. Czerwiec to również miesiąc 18. rocznicy, w której Jan Paweł II spotkał się z wiernymi właśnie na wyżej wspomnianym placu. Uroczystości połączone będą z 115. rocznicą nadania praw miejskich miastu Sosnowiec. Po mszy świętej odprawionej przez biskupa (20:00), będzie miał miejsce koncert Piotra Rubika, pod tytułem „Santo Subito”, opowiadający o życiu świętego papieża Polaka.

                                                          Krótka historia Sosnowieckiej Diecezji:                                                 

     Wiosną, 25 kwietna 1992 roku, papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus powołał  nowe diecezje. Nastąpiła wówczas największa zmiana organizacji Kościoła w Polsce po 1945 roku. Jedną z trzynastu nowo powstałych wspólnot była również Diecezja Sosnowiecka. Złożona została z 97 parafii byłej Diecezji Częstochowskiej, 44 parafii Diecezji Kieleckiej oraz 11 parafii Archidiecezji Krakowskiej. Decyzją papieża, patronami Diecezji Sosnowieckiej zostali: Święty brat Albert Chmielowski i Święty Rafał Kalinowski. Jej pierwszym gospodarzem został ksiądz biskup Adam Śmigielski. Od 2009 roku jego następcą jest ksiądz biskup Grzegorz Kaszak. Obecnie Diecezja Sosnowiecka ma powierzchnię 2000 km2. Mieszczą się w niej 22 dekanaty i 162 parafie, w których swoją posługę pełni 410 kapłanów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *