2 kwietnia: olkuska bitwa wodna, rocznica śmierci Jana Pawła II i Światowy Dzień Autyzmu

Dzisiejszy dzień kojarzy się wszystkim głównie z Poniedziałkiem Wielkanocnym, czyli drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jak się jednak okazuje, w tym roku data ta jest naprawdę wyjątkowa. O lokalnych tradycjach, olkuskiej bitwie wodnej z okazji Śmigusa Dyngusa, upamiętnieniu rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II w naszym regionie oraz Światowym Dniu Świadomości Autyzmu więcej opowiedzieć postanowił Redaktor Wydawniczy Kuriera Olkuskiego Michał Pasternak.

Korzenie Poniedziałku Wielkanocnego pochodzą od wiejskiej tradycji robienia psikusów sąsiadom. W niektórych regionach południowej Polski do dziś zamienia się bramy, na dachach umieszcza narzędzia rolnicze czy chowa wiadra na wodę. We wsi Dobra w południowej Małopolsce owinięte w słomę maszkary, zwane dziadami śmigustnymi, obchodziły niegdyś okoliczne domostwa. Postacie te nie mówiły, wydając z siebie zaledwie pomruki oraz pohukiwania, do tego rytmicznie tupiąc. Wersje pochodzenia takiego zwyczaju są dwie. Jedna mówi legendzie, według której przed wiekami do wioski przybyli jeńcy z niewoli tatarskiej. Tatarzy okaleczyli znaczną część z nich, zdzierając z nich ubrania oraz obcinając im języki. Chroniąc się przed zimnem, przywdziali ubrania ze słomy, którą znaleźli na pobliskich polach. Druga wersja podaje, że pierwotnie przebierańcy mieli być żydowskimi wysłannikami, którzy nie uwierzyli w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przez co za karę stracili głos. W podkrakowskich wsiach do dziś zachował się także dawny zwyczaj ludowy, będący poniekąd polską wersją Halloween, czyli Siuda Baba: mężczyźni przebrani za usmolone kobiety w podartych ubraniach chodzą od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien by wysmarować je sadzą.

Tradycję Lanego Poniedziałku, zwanego potocznie Śmigusem Dyngusem zna chyba każdy. W 2014 roku Karol Jurga i Wojciech Kowalski z lokalnego Stowarzyszenia „Po prostu działaj” zorganizowali na boisku I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu bitwę wodną, na którą przyjść mógł każdy zainteresowany. Kilkadziesiąt osób, przy użyciu balonów wodnych, butelek oraz innych narzędzi służących do polewania się wodą, miało okazję uczestniczyć w zdecydowanie przyjaźniejszej formie „ustawki”.

2 kwietnia 2005 roku to już zdecydowanie smutniejsza data, która zapadła w pamięci wszystkich Polaków z powodu śmierci papieża Jana Pawła II. W 2006 roku leśniczy Jacek Chmura rozpoczął tworzenie nietypowego „pomnika” pamięci Karola Wojtyły w Bukownie. Poprzez odpowiednie zasadzenie na powierzchni ok. 2 hektarów olch, brzóz oraz sosen, z lotu ptaka widoczny jest napis „JP II”, co w swoim obiektywnie idealnie uwiecznił Robert Neumann z From the Sky. Miłym akcentem upamiętnienia pamięci papieża Polaka jest również fakt, że na kilka dni przed obchodzoną dziś 13. rocznicą jego śmierci, podjęto decyzję o nadaniu Wojewódzkiemu Szpitalowi Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu imienia Edmunda Wojtyły, starszego brata Jana Pawła II. Pracował on jako lekarz wśród chorych zakaźnie, w wyniku czego zmarł podczas epidemii szkarlatyny w latach 30. XX wieku. Do szpitala w Jaroszowcu wpłynął również list od samego papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty pobłogosławił wszystkich pracowników szpitala oraz jego pacjentów.

DJI 0216 - 2 kwietnia: olkuska bitwa wodna, rocznica śmierci Jana Pawła II i Światowy Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu, który również przypada na dzień 2 kwietnia, ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Działania z nim związane przyczyniają się do realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności na całym świecie. Obchody te są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują między innymi zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *