17-latek zatrzymany za posiadanie narkotyków

2023-04-19 /93
17-latek zatrzymany za posiadanie narkotyków
źródło: fot. freepik.com (zdjęcie poglądowe)

Na zakończenie minionego tygodnia olkuscy funkcjonariusze zwalczający narkotykową przestępczość ujęli 17-letniego mieszkańca gminy Olkusz, który posiadał w swoim arsenale marihuanę, mefedron oraz amfetaminę. Za popełnione przewinienie grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Olkuscy śledczy walczący z narkotykowym procederem otrzymali informację, iż młodociany z gminy Olkusz może posiadać narkotyki w swoim miejscu zamieszkania. Ich domysły wkrótce się potwierdziły. 13 kwietnia br. w trakcie przeszukania u 17-latka, funkcjonariusze zabezpieczyli woreczki strunowe z brązowym i białym proszkiem oraz brunatno-zielonym suszem roślinnym. Przeprowadzone analizy testerem wykazały, że substancje to marihuana, mefedron oraz amfetamina. Nastolatek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. W piątek (14.04. br.) śledczy postawili mu zarzut związany z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, tj. posiadanie narkotyków. Za przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Warto przypomnieć, że na mocy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich osoba, która ukończyła 17 rok życia, odpowiada za popełnione przestępstwa jak osoba dorosła. Wobec niej nie toczy się już postępowanie przed Sądem Rejonowym Wydziałem Rodzinnym, lecz przed Wydziałem Karnym. W stosunku do 17-latka sąd nie zastosuje środków wychowawczych, lecz środki karne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, postępowanie w sprawach o czyny karalne toczy się wobec osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat. 17-latek odpowiada karnie, chyba że zaszły podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie art. 10 § 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia.

Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że posiadanie narkotyków, nawet w niewielkich ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Oprócz odpowiedzialności prawnej za posiadanie, należy wziąć pod uwagę ogromne zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego, jakie niesie ze sobą używanie narkotyków przez młodzież, w tym szczególnie nowych substancji nieznanego pochodzenia, powszechnie nazywanych "dopalaczami". Polskie prawo zabrania także wprowadzania do sprzedaży środków odurzających lub substancji psychotropowych, udzielania ich osobom małoletnim (do 18. roku życia), a także udzielania innej osobie pełnoletniej, ułatwianie użycia albo nakłanianie do użycia takiego środka lub substancji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Ustawodawca przewiduje zwiększenie kary, jeśli sprawca takich czynów dopuści się wobec osoby małoletniej.

Młodzież powinna zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich działań oraz zrozumieć, że eksperymentowanie z narkotykami może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, zdrowotnych i społecznych. Z tego powodu, edukacja na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków oraz świadome podejście do własnego zdrowia i bezpieczeństwa są kluczowe dla młodych osób, które stoją u progu dorosłości.

 

Kuba Łuc

Kuba Łuc