15-latka podszyła się pod koleżankę i umieściła w sieci jej zdjęcie z erotycznym podpisem

Policjanci z Bukowna prowadzą dochodzenie w sprawie 15-latki, która podszyła się pod swoją koleżankę i umieściła w sieci jej zdjęcie z erotycznym podpisem. Wkrótce sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.

Mało kto nie posiada dziś telefonu komórkowego, laptopa czy komputera i nie korzysta z Internetu. W dzisiejszych czasach to wręcz nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Korzystanie z nich umożliwia nam komunikowanie się oraz jest doskonałym źródłem informacji i rozrywki. Z drugiej strony Internet niesie też za sobą wiele zagrożeń, na które najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Dlatego tak ważna jest edukacja, nie tylko dzieci, ale i ich rodziców, zwłaszcza, że rozpoczął się okres wakacyjny i wielu młodych ludzi swój wolny czas będzie spędzać w Internecie.

Cyberprzemoc to inaczej przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie czy szantażowanie kogoś w Internecie oraz robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody i publikowanie, rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę można wyrządzić drugiej osobie i jakie są konsekwencje prawne takiego zachowania. O tym najwyraźniej zapomniała 15-letnia gimnazjalistka. Matka pokrzywdzonej nastolatki natychmiast zareagowała na przemoc w sieci. Teraz policjanci z Bukowna prowadzą dochodzenie pod kątem tzw. stalkingu z art. 190a §2 Kodeksu Karnego, a wkrótce sprawa trafi także do sądu rodzinnego i nieletnich.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *