11 kandydatów do Sejmu z powiatu olkuskiego

Już za nieco ponad 2 tygodnie wybierzemy swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie. O mandat poselski ubiega się w sumie 11 kandydatów z powiatu olkuskiego. Ponadto w naszym okręgu na Senatora kandyduje były starosta olkuski Janusz Bargieł.

DSC 2982 - 11 kandydatów do Sejmu z powiatu olkuskiego

13 września odbyło się losowanie numerów list wyborczych. W wylosowanej kolejności na kartach do głosowania umieszczone będą poszczególne komitety. Numer 1 przypadł dla KW Polskie Stronnictwo Ludowe, numer 2 dla KW Prawo i Sprawiedliwość, numer 3 d;a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, numer dla 4 KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, a numer 5 dla KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. Wyniki losowania wywołały jednak niemałe kontrowersje. Na dwa tygodnie przed całym przedsięwzięciem dostrzeżono już bowiem kilka plakatów i bannerów kandydatów PiS, na których widniał napis „lista numer 2”. Zapytani kandydaci tłumaczyli to pomyłką, choć internauci przyjęli te słowa jako mało wiarygodne. Wskazali oni bowiem, że nikt nie wydawałby przecież pieniędzy na materiały, w których mogłoby się później okazać, że widnieje błąd i trzeba je zamówić od nowa.

z25187554IHMaterialy wyborcze kandydata PiS Leszka Piechoty - 11 kandydatów do Sejmu z powiatu olkuskiego

Na liście PSL-u znalazły się dwie kandydatki związane z ziemią olkuską. Z „jedynką” wystartuje obecna Poseł na Sejm RP Agnieszka Ścigaj. Przypominamy, że w poprzednich wyborach zdobyła ona mandat z również pierwszego miejsca na listach Kukiz’15. Bezskutecznie próbowała ona także swoich sił w minionych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których, także z „jedynką” kandydowała w okręgu Wrocław-Opole. Teraz mieszkająca w Kolbarku w gminie Klucze parlamentarzystka wróciła do naszego okręgu, by starać się o reelekcję. Z wykształcenia Agnieszka Ścigaj jest socjologiem. Na miejscu 8. znalazła się z kolei Joanna Zielnik-Pielka z Wolbromia, która na co dzień zajmuje się pracą lekarza.

Z list obecnej partii rządzącej swoich sił próbować będzie 3 kandydatów. Na miejscu nr 5 znalazł się Poseł Jacek Osuch. Olkuski parlamentarzysta w Sejmie zasiada od 12 lat, a teraz ubiegał będzie się o 4. kadencję. Pod koniec czerwca otrzymał on ponadto nominację na Wiceministra Sportu i Turystyki. Jeżeli chodzi o zawód Jacka Osucha, to w specjalnie przeznaczonej do tego rubryce znajdującej się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, wypełnianej przez kandydatów, widnieje słowo „parlamentarzysta”. Z numerem 9. startuje z kolei Piotr Gamrot z Wolbromia. Radny Rady Powiatu w Olkuszu na co dzień pracuje z kolei w Domu Kultury w Wolbromiu, którego jest Dyrektorem. Trzecim kandydatem jest Zbigniew Gęgotek z Sieniczna. Kandyduje on z 25. pozycji, a a zawodu jest chemikiem.

Na listach „Lewicy” znalazły się dwie kandydatki z powiatu olkuskiego. Z miejsca nr 6 kandyduje Magdalena Kubańska z Bukowna. Radna tamtejszej Rady Miejskiej pełni również funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Wodąca, jest członkinią lokalnej Ligi Obrony Kraju oraz ochotniczką OSP w Bukownie. Z zawodu natomiast jest księgową. Na przedostatnim miejscu znalazła się z kolei Kinga Gałka z Olkusza, które pracuje jako technik hotelarstwa. Jeden kandydat z Olkusza znalazł się także na listach Konfederacji. Z miejsca 12. o mandat poselski ubiegał się będzie Michał Walkiewicz, z zawodu architekt. Trzech kandydatów znalazło się z kolei na liście Koalicji Obywatelskiej.

Z miejsca numer 4. o reelekcję stara się Poseł na Sejm RP Lidia Gądek. Parlamentarzystka z Lgoty Wolbromskiej z zawodu jest lekarzem trzech specjalizacji: medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz medycyny pracy. Na co dzień pracuje ona w Centrum Medycznym „WOL-MED” w Wolbromiu. Co ciekawe, w „Gabinecie Cieni” Platformy Obywatelskiej piastuje ona funkcję Ministra Zdrowia, a jak przekonuje lokalna parlamentarzystka, opracowała ona w ramach niego plan naprawy polskiej służby zdrowia. Na miejscu 21. znalazł się z kolei specjalista ds. mediów Piotr Grabarczyk z Olkusza, a z pozycji 23. swoich sił próbuje Marzena Pilch-Kocjan z Klucz, która z zawodu jest nauczycielem.

Czy zamierzają Państwo oddać 13 października swój głos na któregoś z lokalnych kandydatów? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “11 kandydatów do Sejmu z powiatu olkuskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *