100. urodziny Pani Natalii Rolleczek-Korombel z Bukowna
Swoje setne urodziny świętowała w ubiegły piątek Pani Natalia Rolleczek-Korombel z Bukowna. Jest ona znaną pisarką literatury dla dzieci i młodzieży i obecnie przebywa w Ośrodku Opiekuńczym „Eden” w Bukownie. Na tę wyjątkową uroczystość, oprócz Rodziny Pani Natalii, przybyli m.in. przedstawiciele ZUS-u, Zastępca Burmistrza Miasta Bukowno Józef Paluch, Sekretarz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bukownie Renata Piekoszewska.
Natalia Rolleczek-Korombel urodziła się 16 lutego 1919 r. w Zakopanem. Pisarka w swym dzieciństwie w latach 1931-1933 przebywała w zakopiańskim sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. W czasie II wojny światowej mieszkała w Krakowie, gdzie była dobrą znajomą m.in. Karola Wojtyły. Później działała także jako łączniczka AK. Ze względu na zaangażowanie konspiracyjne kilka lat musiała spędzić w ukryciu. Podczas wojny straciła również swą starszą siostrę Łucję (zamordowaną w Ravensbrück) oraz ukochanego. Później mieszkała w Drohobyczu, Tarnowie czy w Olkuszu, obecnie przebywając w Bukownie.
Literacko zadebiutowała w 1945 roku, a od 1952 roku należała do Związku Literatów Polskich. Dzisiejszym 40-latkom Natalia Rolleczek kojarzy się głównie z literaturą młodzieżową, jako autorka słynnych książek z cyklu „Kochana rodzinka i ja” czy historyczna powieść „Selena, córka Kleopatry”. Dla nieco starszych pokoleń najważniejszą książką pisarki pozostaje jednak wydany w latach 50. „Drewniany różaniec”, który został zekranizowany przez Ewę i Czesława Petelskich. Pisarka wystąpiła w tym filmie w roli samej siebie.
Powieść „Zaczarowana noc” stała się z kolei pierwowzorem do filmu Zbigniewa Kuźmińskiego z 1967 roku o takim samym tytule. Była to jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek w tym czasie. Książka dla młodzieży „Kochana rodzinka i ja” została za to w 1976 roku uznana za najpopularniejszą przez czytelników „Płomyka”, a w 1980 roku Pani Natalia otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży. Jest ona także bohaterką znakomitego filmu dokumentalnego „Tala od różańca”, zrealizowanego przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego w 2012 r.
źródło: um.bukowno.pl
zdjęcia: Agnieszka Zub