100 dni nowej kadencji sejmu za nami – jak ten czas spożytkowali olkuscy posłowie?

Dziś mija dokładnie 100. dni od wyborów parlamentarnych, co stanowi pierwszą okazję do podsumowania aktywności dwóch parlamentarzystów z ziemi olkuskiej, a mianowicie Agnieszki Ścigaj z koalicji PSL i Kukiz’15 oraz Jacka Osucha z PiS. Ten drugi, jak na razie, wciąż podtrzymuje niechlubną tradycję bycia „posłem-niemową”, jako że ani razu nie zabrał on jeszcze głosu z sejmowej mównicy.

Przypominamy że w wyborach, które miały miejsce 13 października 2019 roku, reelekcję uzyskała startująca z „jedynki” na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe Agnieszka Ścigaj (20 887 głosów) oraz startujący z 5. pozycji na liście KW Prawo i Sprawiedliwość Jacek Osuch (12 150 głosów). Pomimo 14 673 głosów w nowej kadencji Sejmu nie znalazła się natomiast startującą z 4. miejsca na liście na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni Lidia Gądek. Jako że od tego momentu mija dziś równo 100 dni, to postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jak ten czas spożytkowali olkuscy posłowie.

Pierwszą kategorią jest liczba wypowiedzi na posiedzeniach sejmu, która od zawsze budziła liczne kontrowersje dotyczące Jacka Osucha z PiS. Dla przykładu, w minionej kadencji zabrał on bowiem głos z sejmowej mównicy zaledwie 4 razy, co daje średnio jedno wystąpienie na rok. Wiceminister Sportu zajął tym samym 455. miejsce, a więc 5 od końca. Na dodatek, przynajmniej na razie, nie wziął sobie on do serca postanowienia poprawy, gdyż w nowej kadencji sejmu na mównicy jeszcze się nie znalazł. Agnieszka Ścigaj zdążyła już natomiast zabrać głos 8 razy, a lider zestawienia, czyli Mirosław Suchoń z Koalicji Europejskiej, aż 32 razy.

71277441 2632987226765491 213683517853270016 o - 100 dni nowej kadencji sejmu za nami - jak ten czas spożytkowali olkuscy posłowie?
fot. profil Pawła Piasnego na Facebooku

W trakcie obecnej kadencji miejsce miało już także miejsce 251 głosowań. W tym Jacek Osuch najwyraźniej czuję się pewniej, jako że wziął on udział w aż 250 z nich (99,6%). Agnieszka Ścigaj może się natomiast pochwalić 95.62% obecnością, jako że wzięła ona udział w 240 głosowaniach. Z tych bardziej kontrowersyjnych projektów olkuski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości poparł m.in. tzw „ustawę kagańcową” dotyczącą sędziów czy 10% podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. Posłanka koalicji PSL i Kukiz’15 w obu przypadkach głosowała natomiast przeciw.

Zgodnie z regulaminem sejmu, do złożenia projektu ustawy konieczne podpisanie go przez co najmniej 15 posłów. Agnieszka Ścigaj jak dotąd podpisała się pod 3 projektami: o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zgłaszającym na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego Piotra Zgorzelskiego. Jacek Osuch podpisał natomiast jak dotąd 1 projekt ustawy, a dokładniej ten zgłaszający innego kandydata na stanowisko sędziego TK, czyli Rafała Wojciechowskiego.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “100 dni nowej kadencji sejmu za nami – jak ten czas spożytkowali olkuscy posłowie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *