1 marca ulicami Olkusza przejdzie III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     1 marca o godzinie 16:00 pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na ul. Kościuszki w Olkuszu rozpocznie się III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data wydarzenia nie jest przypadkowa, gdyż 1 marca od 2011 roku jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po części oficjalnej uczestnicy, wraz z pododdziałem honorowym Wojska Polskiego, przemaszerują na olkuski cmentarz w celu złożenia okolicznościowych wieńców pod Kwaterą Wojskową.

Plakat kurier - 1 marca ulicami Olkusza przejdzie III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, chętne osoby mogą zgromadzić się na starym cmentarzu w Olkuszu przy ul. Nullo, gdzie nastąpi zapalenie zniczy pod tablicą poświęconą żołnierzom 23. i 106. dywizji Armii Krajowej. O godzinie 16:00, jak co roku, nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, kombatanci walczący o wolną Polskę na terenie ziemi olkuskiej oraz zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemowy. Następnie zebrana społeczność, w akompaniamencie pieśni historycznych oraz odczytywaniu biogramów poległych w walkach w naszym regionie, przemaszerują ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz, gdzie nastąpi druga część uroczystości. Odczytany zostanie apel pamięci, pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej złożone zostaną okolicznościowe wieńce, a pododdział honorowy Wojska Polskiego, po wspólnym przemarszu z uczestnikami uroczystości wykona apel pamięci oraz salwę honorową. 

Organizatorzy: olkuskie koła Ruchu Kukiz’15 oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Patronat honorowy: Poseł na Sejm RP Agnieszka Ścigaj
Patronat Medialny: Kurier Olkuski, Olkusz.tv, wmeritum.pl
Zachęcamy Państwa również do przeczytania relacji z przebiegu Marszu przed rokiem, a także odwiedzenia wydarzenia na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *